Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Další digitální televize TV 7 plánuje odstartovat v listopadu

Anténa (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anténa (ilustrační foto) | foto: Astra

PRAHA Se zpožděním, ale ještě letos by měla na tuzemský televizní trh vstoupit další digitální stanice, program TV 7. Chystá jej českokrumlovská firma EBD mediálního podnikatele Jaroslava Berky.

Televizi TV 7 koncipuje jako celoplošnou, ovšem vysílat by začala postupně v jednotlivých regionech, ne naráz v celé republice. Nejdřív se má objevit na jižní Moravě, a to do konce letošního listopadu. Od listopadu 2011 chce vysílat po celé zemi. Povolila to Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV).

"Pokud se dohodneme s distributorem signálu, jsme schopni do měsíce spustit vysílání, jak to máme v upravených licenčních podmínkách," řekl LN Jaroslav Berka. Pro TV 7 je teď klíčové právě vyřešit spor o to, kolik bude platit za šíření signálu společnosti Czech Digital Group (CDG). Ta provozuje digitální síť, v níž má být Berkův program umístěn.

Kolik platit za signál

I když Berka měl podle licence začít TV 7 vysílat nejpozději v květnu, s distributorem signálu se dosud nedohodl. Start TV 7 se proto posunul a při musí rozhodnout regulátor. "Český telekomunikační úřad zahájil ve věci správní řízení, dostal stanoviska obou stran a čeká se na jeho rozhodnutí," sdělil LN technický ředitel CDG Tomáš Vlček.

Podle veřejně dostupné vzorové smlouvy CDG nyní televizím účtuje za vysílání jednoho digitálního kanálu přinejmenším dva a půl milionu korun měsíčně. Platí to ovšem pro celou oblast, kam nyní síť CDG dosáhne, tedy pro téměř poloviny republiky. To je pro menší či začínající televize příliš, a vyčítají CDG, že jim nedovolí vysílat jen do některých oblastí a že její ceny jsou závislé na cenách dominantního operátora Radiokomunikace.

Ta obhospodařuje v podstatě všechny tři nyní řádně fungující sítě pro digitální televizi – jednu provozuje sama (tu s programy Novy, Primy a TV Barrandov), další zajišťuje pro Českou televizi a třetí, jak minulý týden prohlásila, provozuje právě pro CDG (vysílají v ní stanice Z1 či Public).

Cenami za distribuci signálu se momentálně zabývá i regulátor trhu, údajně prověřuje, kolik operátoři za vysílání účtují. "Právě probíhá kontrola cen a čekáme na stanovisko telekomunikačního úřadu," uvedl Tomáš Vlček s CDG.

Nejdřív v Brně a Zlíně

Pokud se s CDG dohodne, chce Jaroslav Berka odstartovat vysílání TV 7 nejdřív pro oblast Brna a Zlína. V Brně už personálně i technicky připravuje studio, které má být první rok ústředním studiem stanice. "Začínáme tam, kde jsme silní. Na jižní Moravě máme nejméně schopnou konkurenci, takovou, které se musíme nejméně obávat," vysvětluje Berka.

Na jihu Moravy prý jeho tým disponuje nejlepšími informačními i obchodní kontakty ze všech regionů, kde dosud působí. Domluveny už tam údajně také má konkrétní pořady, jako vinařský či myslivecký magazín, a to včetně sponzoringu.

Program TV7 budou chystat studia Regionální Televizní Agentury (RTA), která vysílají několik desítek minut denně na sdílených kmitočtech s televizí Prima. RTA Berkovi, jež má v Česku široké mediální aktivity, také patří, studia má v Brně, Zlíně, Ostravě, Hradci Králové, Českých Budějovicích a v Praze.

TV 7 má být program plnoformátový, tedy zaměřený na všechny typy pořadů. Počítá s regionálním zpravodajstvím specifickým pro každou oblast republiky, dále s dokumenty, filmy, soutěžemi, zábavou. Bude uvádět pořady vlastní i nakupované, včetně zahraničních.

Rozvoj stanice TV 7 do plnohodnotného rozsahu i pokrytí má trvat dva roky. Rada pro vysílání ji totiž letos povolila zprvu úspornější režim. TV 7, která původně chtěla běžet nonstop, tak může zpočátku vysílat jen 18 hodin denně, od šesti do půlnoci, a to do doby, než dosáhne k 70 % obyvatel.

Kam a kdy se má šířit vysílání TV 7

Brno, Zlín  -  do listopadu 2009
+ České Budějovice, Jihlava  -  do března 2010
+ Hradec Králové, Pardubice  -  do července 2010
+ Praha, střední Čechy  -  do října 2010
+ Ostrava, Olomouc  -  do prosince 2010
+ Plzeň, Karlovy Vary  -  do ledna 2011
+ Ústí nad Labem, Liberec  -  do října 2011
po celém území republiky  -  od 1. listopadu 2011

Pramen: RRTV, licenční podmínky TV 7

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Petr Kellner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Petr Kellner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Petr Kellner | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....