Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Rizika sociálních sítí. Děti nevědí, jak je internet nebezpečný, varuje odborník

Dítě u počítače - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dítě u počítače - ilustrační foto. | foto: www.turnofftool.com

PRAHA Dětem v dnešní době nedochází, že na sociálních sítích nemají a ani nemůžou mít soukromí. Největší chybu dělají rodiče, kteří tento fakt také nechápou a děti ho nenaučí. Pro server Lidovky.cz to v rámci konference Dítě v síti řekl český publicista a odborník na sociální sítě Daniel Dočekal.

Nejen mediální kauza spojená s Facebookem a Cambridge Analytica o úniku osobních dat rozvířila větší debaty o tom, jak moc je na sociálních sítích chráněno naše soukromí a zda ho vůbec máme. Zároveň se začalo více diskutovat o tom, jak moc si tato rizika uvědomují děti a jak je v digitální éře vychovávat. Jejich účty na sociálních sítích kontrolovat, rovnou jim je zakázat nebo věřit, že samy dobře chápou, jaká jsou na internetu rizika?

„Cokoliv dětem zakážete, budou chtít vyzkoušet. Nebavíme se tu o zákazu. Důležité je dětem ukázat, jak nebezpečný internet je. Neříkám jim, že na internet nemají chodit, ale je dobré jim říkat, co hrozného se může stát, když například na Facebook nasdílí fotku,“ vysvětlil pro Lidovky.cz Dočekal, jak na základních školách učí děti se více orientovat v digitálním světě sociálních sítí.

Velkou chybu však podle Dočekala dělají také rodiče, kteří nejen že si sami mnohdy neuvědomují rizika internetového prostoru, ale mnohdy na sociální sítě zveřejňují fotografie svých dětí. A ty se proti tomu nemohou bránit. Proto Dočekal pořádá i školení pro rodiče, které je však podle jeho slov na takovou akci mnohem těžší dostat. „Jednak je pro ně těžké vyhradit si na to nějaký čas a hlavně si myslí, že vědí všechno nejlíp a radit nepotřebují,“ řekl Dočekal na konferenci Dítě v síti pod záštitou magazínu Flowee.

Největším zlem byl a je Snapchat

Dočekal upozorňuje na rizika nejrozšířenějších sociálních sítí jako Facebook nebo Instagram, v nebezpečnosti ale vyzdvihl aplikaci Snapchat. Přes ni mohou uživatelé posílat fotografie, které se však příjemci ukáží jen na několik 

málo sekund. „Snapchat byl a je jedním z největších zel, které na sociálních sítích existuje – protože začal děti učit, že tam mohou nahrát věc, která se tomu druhému ukáže, ale do 10 sekund se zničí. Ale pak se zjistilo, že ty věci se neničí, Snapchat si je schovával, a pak to získali hackeři.“  

Největším problémem podle něj však je, že ačkoliv si děti uvědomují, jaká jsou rizika a jsou v tomto ohledu poměrně dobře vzdělaní, jakmile dojde na reálnou situaci, „je jim to úplně jedno“.

Facebook umírá, ale stále je král. Nejhůře se cítíme na Instagramu

Daniel Dočekal

Daniel Dočekal.

Dočekal jezdí po základních školách, kde děti ze 4. až 8. třídy učí, jak být obezřetný na internetu. Mimojiné je učí, že „jsme jenom produkt, jsme potrava, která sociálním sítím umožňuje generovat obsah“. Upozorňuje také na riziko internetového okrádání a nesmazatelnosti již zveřejněného příspěvku. 

„Facebook je na ústupu, protože nikdy neřešil naše soukromí,“ vysvětluje Dočekal kromě kauzy Cambridge Analytica důvod, proč upadá sláva Facebooku. „Facebook sice zemřel, ale je král. Král zemřel, ať žije král,“ řekl.

Jestli se však někde cítíme nejvíc špatně, je to podle Dočekala Instagram.  „Je to totiž krásná idealistická utopie, kde je všechno krásné.“

Dočekal ve své přednášce na konferenci mimo jiné zveřejnil čísla blíže neurčeného výzkumu, podle kterého je takřka 45 % dětí v USA online nepřetržitě a dalších 44 % je online několikrát za den. Zároveň zmínil, že v dnešní době 95 % dětí vlastní chytrý telefon.

Tereza Štěpařová

Autor

Tereza Štěpařovátereza.steparova@seznam.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!