19. ledna 2016 16:03 Lidovky.cz > Byznys > Média

Donutilova Sněhurka zákon neporušila. Bílá pleť není vada, stěžovali si kritici

Herec Miroslav Donutil vypráví pohádku o Sněhurce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herec Miroslav Donutil vypráví pohádku o Sněhurce | foto: ČTReprofoto

PRAHA Pohádka líčí bílou pleť jako vadu, říkali někteří diváci na moderní pojetí Sněhurky od České televize. Vysílací radě přišlo na pohádku, kterou četl známý herec Miroslav Donutil, až deset stížností. Rada v úterý ale rozhodla, že pořad zákon neporušil.

„Rada neshledala žádné porušení zákona a odložila to,“ řekl serveru Lidovky.cz šéf vysílací rady Ivan Krejčí. „Přijde mi to jako uměle vyvolaná kauza,“ dodal.

Pohádka některým divákům vadila, neboť líčila Sněhurku jako ženu, co nemůže pracovat na slunci kvůli své bílé pleti. Vše se spravilo, až když potkala svého černého „prince“ a měli spolu děti.

Pravdivý příběh o Sněhurce vysílalo ČT:D 25. listopadu 2015. Kritika se však na tvůrce snesla až poté, co o pořadu napsal server Aeronet.cz, známý například šířením konspiračních teorií a ruské propagandy. „Multikulti Sněhurka pro děti na ČT podle notiček poradce premiéra Sobotky. Uniklé emaily opravdu dokazují, že ČT točí pohádky pro děti podle tezí poradců premiéra a zájmů NWO!“ zní titulek článku. (NWO - neboli Nový světový řád - je konspirační teorie o tom, že malá skupina elit ovládá a manipuluje vlády, média a významné hráče průmyslu - pozn. red.)

Sněhurka potkala svého černého manžela.

Sněhurka potkala svého černého manžela.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání krátce na to začala počítat stížnosti. „V pondělí přišly dvě a v úterý tři,“ řekl serveru Lidovky.cz minulý týden Petr Bartoš, vedoucí úřadu vysílací rady. „Vůbec nevím, jestli jsou ty stížnosti relevantní,“ dodal.

Tři roky stará pohádka

Podle České televize pohádka nereagovala na aktuální společenskou situaci. „Pravdivý příběh o Sněhurce je jednou z oblíbených pohádek renomovaného českého autora a výtvarníka Aloise Mikulky a byla publikována v jeho knize Pohádkový lunapark už před třemi lety, nicméně její původ je ještě starší,“ upozorňuje mluvčí ČT Alžběta Plívová.

Není to první kritika dětského pořadu České televize. V září si velké množství lidí stěžovalo, že děti ovlivňuje Planeta Yó. Moderátoři se totiž zastali uprchlíků a snažili se dětem vysvětlit migrační krizi. „ Má tu přistát několik uprchlíků z planety Ne. Na planetě Ne je to od rána do večera horor, proto z ní všichni utíkají - ani se jim nedivím,“ řekl moderátor Tomáš Kyselka. Vysílací rada nakonec rozhodla, že pořad zákon neporušil.

jzlJakub Zelenka