Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Exkluzivně: Vlastníma očima Josefa Klímy (4): Zpět ke komunismu?

Josef Klíma | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Klíma | foto: Lidové noviny

Jak tak po sobě čtu, co jsem napsal, už mi to málem protivně zavání povzdechy starých dědků ze zápraží: "Jo, ta dnešní generace…"

Přitom vždycky, když od studentů dostanu otázku, co si myslím o dnešní mladé generaci, odpovídám taky pořád stejně. Že přestože my jsme vyrostli v totalitě, měli jsme to možná lehčí. Dobro a zlo totiž bylo přehlednější. Existovali jsme MY a pak ONI – ti druzí, co dělali kariéru přes komunisty, nehráli Kryla, vekslovali, zelinařili a pinglovali po socialisticku, prostě vyznávali peníze a moc bez ohledu na to, co kvůli tomu člověk musí udělat.

Dnes je ďábel rozptýlen! říkám jim. Někoho uloví na reklamy, které vás přesvědčují, že stačí žvýkat určitou žvýkačku a hned je svět lepší. A ta nekonzumní, idealistická část vaší generace? Zase padá do tenat levicového či pravicového extremismu a nejrůznějších sekt. Je pro vás těžší rozpoznat v tom moderním hluku a chaosu tu vlastní stezku a jít po ní, aniž byste šlápli vedle…

Léta jsem měl pocit, že mi rozumějí. Letos jsem poprvé dostal v jednom severočeském městě otázku: "Stěžují si podle vás komunisté oprávněně, že učebnice jednostranně deformují pohled na léta totality?" Odpověděl jsem na ni rutinně, s vědomím toho, že o komunismu máme přece všichni jasno. Včetně všech zločinů, které spáchal. A že je dvojitá drzost takhle si stěžovat, když se za všechny ty popravené a utýrané ještě ani neomluvili.

Zvedlo se hned několik rukou – a já najednou s úžasem stál tváří v tvář mladým Juliům Fučíkům, kteří mi velmi mile, ale tvrdě dávali najevo, že když jsem proti ideálům komunismu, asi nechci, aby se všichni lidé měli dobře. A jestli souhlasím s tím, aby komunistická strana byla zakázaná nebo se musela přejmenovat, že asi nejsem ani demokrat.

Myslím si, že jsem v debatě, která následovala, obstál. Vytáhl jsem si ostatně na pomoc z hrobu utrápeného dědu, kterému sebrali majetky, své přátele a známé, kteří nesměli psát, koncertovat, studovat, vytáhl jsem své znalosti marxismu a vysvětlil jim, že správný komunista chce třídní boj a diktaturu proletariátu, takže nemá ve slušné společnosti co dělat. A nechce-li to, zase není komunista a Stalin by ho poslal do gulagu.

Nakonec jsem použil i argument nejprostší, který ale na ně zapůsobil nejvíc: že když si dnes stoupnou s batůžkem na nejbližší výpadovku, mohou být za tři dny i bez pasu na jihu Španělska, kdežto my jsme směli s pasem platným do všech světových států nejdál do Bulharska…

Jedno je ale znepokojivé: to nebyli žádní levicoví militanti, kteří se mnou o kráse komunistických idejí diskutovali. To byli chytří idealisté. V podstatě naše děti.

Z připravované knihy Josefa Klímy nazvané Vlastníma očima, která vyjde letos na podzim v nakladatelství Andrej Šťastný.

Ukázky ze své chystané knihy čte Josef Klíma na pražském rádiu Classic 98,7 FM v premiéře vždy v úterý ve 18 hodin, v repríze ve čtvrtek 12 hodin. Zvukové verze si můžete poslechnout zde.

Josef Klíma věnuje část autorského honoráře Lomnické společnosti přátel dětí zdravotně postižených. Pokud i vy chcete pomoci, můžete přispět na účet 19-130 26 60 287/0100.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?