Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Facebook může mít informace i o hovorech a SMS. Záleží, zda jste mu to dovolili

Uživatelé Facebooku si dávájí čím dál větší pozor na to, jak je sociální síť... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uživatelé Facebooku si dávájí čím dál větší pozor na to, jak je sociální síť... | foto: REUTERS/Dado Ruvic

PRAHA Už několik dnů média v souvislosti s kauzou Facebooku a firmou Cambridge Analytica řeší, co všechno o nás největší sociální síť na světě vlastně ví. Vývojář Dylan McKay na Twitteru zveřejnil výpis soukromých informací, které o něm Facebook má. Kromě kontaktů, lajků a statusů ve svých datech našel také výpisy hovorů a SMS zpráv.

Poněkud překvapivý fakt zjistil mladý vývojář z Nového Zélandu Dylan McKay poté, co si stáhnul balíček soukromých dat z Facebooku, které sociální síť archivuje. V metadatech našel výpis telefonních hovorů a SMS zpráv. V období od října 2016 do července 2017 měl v seznamu záznam o každém hovoru, který uskutečnil, včetně času volání, a také výpis SMS zpráv, kterou obdržel nebo odeslal. Obsah zpráv či hovorů se nezobrazuje.

Nahlédnout na svá data není problém

Poměrně lehkým způsobem můžete zjistit, jestli má Facebook záznam i o vašich hovorech. Balíček soukromých dat si může stáhnout každý uživatel. Stačí si v nastavení zvolit záložku „Obecné“ a poté kliknout na „Stáhněte si soubor se svými daty Facebooku“. Stáhnete si ZIP soubor, ve kterém najdete veškeré fotky, videa, detaily o vaší aktivitě a případně i hovory a SMS.

Záznamy z telefonu ve svém balíčku dat nenajde každý. Soukromá data z telefonu archivuje Facebook pouze u uživatelů, kteří si nainstalovali na mobil aplikaci Messsenger nebo Facebook Lite a souhlasili s detailním oprávněním. 

21.března 2018 v 10:04, příspěvek archivován: 26.března 2018 v 16:24

Downloaded my facebook data as a ZIP file Somehow it has my entire call history with my partner's mum https://t.co/CIRUguf4vD

„Historie hovorů a zpráv je součástí funkce Messengeru a aplikace Facebook Lite na operačním systému Android. Pomáhá najít a udržet kontakty s lidmi, na kterých vám záleží. Uživatelé musí s touto funkcí vyloženě souhlasit,“ napsala společnost Facebook v oficiálním vyjádření. Spousta lidí si ale při instalaci oprávnění aplikace nečte. Je velmi lehké tuto informaci přehlédnout a potvrdit přístup k datům.

Prakticky si tak za to, že sociální síť sbírá naše citlivé informace, můžeme i sami. U nižších verzí Androidu než 4.3 Jelly Bean ale nebylo tak těžké, nevšimnout si, že jsme aplikaci povolili přístup k hovorům a SMS zprávám. Oprávnění aplikace se v nižších verzích operačního systému zadávalo při instalaci. Poté si Messenger či Facebook Lite stahoval data automaticky. Ve vyšších verzích si už mohl uživatel oprávnění přizpůsobit i zpětně a aplikace šla spustit i bez něj. 

Patrik Kozlík

Autor

Patrik Kozlíkpatrik.kozlik@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...