30. ledna 2018 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Facebook: Nemůžeme zaručit, že sociální sítě jsou dobré pro demokracii

Facebook - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook - ilustrační foto | foto: Reuters

SAN FRANCISCO/PRAHA Společnost Facebook minulý týden varovala, že nemůže zajistit, aby byly sociální sítě jsou dostatečně vyvážené a dobrá pro demokracii. Firma však uvedla, že se snaží, aby zastavila údajné zasahování do voleb Ruskem nebo někým jiným.

Sdílení falešných nebo zavádějících titulků na sociálních sítích se stalo globálním problémem po obvinění, že se Rusko pokusilo ovlivnit volby ve Spojených státech, Británii a Francii. Moskva obvinění popírá.

„Přál bych si, abych mohl zaručit, že pozitiva převáží nad negativy, ale nejsem toho schopen,“ napsal ve svém příspěvku Samidh Chakrabarti, produktový manažer společnosti Facebook.

Facebook dodal, že má „morální povinnost pochopit, jak jsou tyto technologie používány a co lze udělat, aby se komunity, jakou je Facebook, staly tak reprezentativní, občanské a důvěryhodné, jak jen je to možné“.

Vedení Facebooku se v uplynulém týdnu podle agentury Reuters rozjelo po celé Evropě, aby poskytlo jasnou odezvu na zneužívání své platformy, jako jsou nenávistné projevy či zahraniční ovlivňování, na něž v minulosti společnost reagovala značně zpožděně.

Chakrabarti vyjádřil politování nad přístupem společnosti k příspěvkům během amerických prezidentských voleb, kdy podle společnosti ruští agenti vytvořili 80 tisíc příspěvků, které se během dvou let dostaly až ke 126 milionům lidí.

„Společnost se mohla zachovat lépe,“ napsal produktový manažer Facebooku a řekl, že sociální síť již zablokovala podezřelé účty, jasně deklarovala, že reklamy na volby se budou zobrazovat i mimo cílové publikum, a do budoucna bude vyžadovat, aby ti, kteří vytváří volební reklamy, potvrdili svou totožnost.

Podobné pokusy o samoregulaci představily i společnosti Twitter Inc a Alphabet Inc, pod kterou patří značky Google a YouTube.

mhMartin Hampejs

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!