Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

'Facebook pro řidiče' vzbuzuje pochybnosti

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Chcete říci něco od plic řidiči, který vás právě bezohledně předjel a zmizel, nebo se zeptat protijedoucího řidiče, jak dlouhá je zácpa, ve které stojíte? Od nynějška máte možnost. Právě tohle chce totiž umožnit služba Motomail, kterou spouští rádio Evropa 2. Ta umožňuje řidičům komunikovat přes mobil za pomoci SPZ vozidel. Vzbuzuje však také pochyby.

Uživatel Motomailu zadá do služby svou SPZ a číslo mobilního telefonu. Když někdo chce na silnici poslat vzkaz právě jemu, podívá se na jeho značku a vepíše ji do služby do kolonky adresát. Registrovaným uživatelům pak přijde takový vzkaz přes SMS na mobil. Těm, kdo v Motomailu nejsou, nepřijde nic, Evropa 2 ale bude všechny vzkazy také "promítat" na displej autorádia jako textovou informaci Evropy 2.

Beta verzi Motomailu spustil provozovatel rádia Evropa 2, společnost Lagardere, dnes, do plného provozu ji chce uvést v srpnu až září, do konce roku se pak bude věnovat jejímu co možná největšímu rozšíření mezi řidiči. Databázi řidičů registrovaných v motomailu chce rádio v budoucnu využít také při prodeji reklamy, protože nabízí inzerentům jak sponzoring rozhlasové rubriky, která bude řidičské vzkazy vysílat, tak možnost zasílání reklamních SMS uživatelům Motomailu.

Služba, kterou Evropa 2 označuje jako "Facebook pro řidiče", proto budí i pochybnosti: za prvé musí její uživatelé sdílet SPZ svého auta v kombinaci s číslem mobilu, což je do jisté míry citlivý údaj, který navíc může řidiče vystavit nevyžádané reklamě, za druhé je nutí esemeskovat během jízdy. Podle zástupců společnosti Lagardere má však firma k dispozici analýzy, které prokazují, že její služba je legální.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...