Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Fenomén Apple. Co ho proslavilo?

Obchod firmy Apple v New Yorku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchod firmy Apple v New Yorku | foto: Reuters

SAN FRANCISCO/PRAHA Macintosh, iPod, iPhone, iPad - podívejte se na ikonické produkty, kterými se společnost Apple proslavila.

Apple I - První výrobek společnosti. Osobní počítač se začal prodávat v roce 1976 za cenu 666,66 dolaru. Jeho velkou výhodou bylo, že na rozdíl od tehdejších konkurentů si zákazníci nekupovali stavebnice, ale zařízení ve víceméně kompletní podobě. Velký komerční úspěch zaznamenal i Apple II, představený veřejnosti v roce 1977. Na rozdíl od předchůdce už nebyl jen aparátem počítačových nadšenců, ale díky svému vzhledu a schopnostem nalezl uplatnění i v malých firmách a domácnostech a vyráběl se až do začátku 90. let.

ČTĚTE TAKÉ:

Lisa - První komerční počítač, který využíval grafického rozhraní. Tento vynález, jenž do světa počítačů uvedla firma Xerox, zásadně změnil způsob komunikace mezi počítačem a jeho uživatelem. Namísto dosavadního zadávání textových příkazů stačilo pouze klikat na ikonky či procházet seznamy nabídek. Kupodivu se ale novinka, představená v roce 1983, nejprve neuchytila. Příčinou byla poměrně vysoká cena (téměř 10.000 dolarů), i malý počet dostupných programů.

Steve Jobs, John Sculley a Steve Wozniak v roce 1984 představují nový Apple IIc.

Steve Jobs, John Sculley a Steve Wozniak v roce 1984 představují nový Apple IIc.

Macintosh - Legendární počítač, který nesl označení Macintosh 128K, byl uveden na trh v roce 1984. Díky svému intuitivnímu ovládání zpřístupnil svět výpočetní techniky i laikům. Nápad nabídnout uživatelům cenově přijatelný počítač s jednoduchým ovládáním se zrodil v Applu na konci 70. let a tím, kdo ho prosadil, byl Jef Raskin, který mu také dal název podle své oblíbené odrůdy jablek McIntosh. Aby se vyhnul soudním sporům s výrobcem audiotechniky téhož názvu, jméno upravil na Macintosh. Na vývoji počítače se podíleli i lidé, kteří měli zkušenost s Lisou, s níž Macintosh sdílel grafické uživatelské rozhraní. Postupně vznikaly další generace vylepšených Maců a nezůstalo jen u klasických stolních počítačů.

Steve Jobs 1998 a iMac

iMac - Tento počítač firma představila v roce 1998, rok poté, co se do firmy vrátil Steve Jobs. V době, kdy ostatní výrobci za vrchol kreativity považovali nahrazení šedých skříní počítačů černými, působil iMac se svými pestře zbarvenými poloprůhlednými kryty jako z jiné planety. Sázka na zajímavý vzhled a schopnost útočit nejenom na rozum, ale i cit zákazníků, učinila z iMacu kultovní záležitost a firmě pomohla dostat se zpět na výsluní. Apple se díky němu v roce 1998 podařilo po pěti letech vymanit z červených čísel a vytvořit zisk.

PODÍVEJTE SE:

iPod - Multimediální přehrávač, jehož první verze byla představena v roce 2001, se stal designovou ikonou počátku nového tisíciletí a peníze z prodeje přehrávače a hudby do něj v obchodě iTunes tvoří podstatnou část tržeb společnosti. Kromě přehrávání hudby lze dnešní verze zařízení použít pro ukládání fotografií, sledování filmů, jako digitální zvukový záznamník nebo adresář. Nabízí také zábavu v podobě her.

Steve Jobs představuje iPod (6. ledna 2004).

Steve Jobs představuje iPod (6. ledna 2004).

iTunes Store - Online obchod, jehož prostřednictvím lze koupit hudbu, filmy či elektronické knihy, vznikl v roce 2003. Zanedlouho dosáhl komerčního úspěchu, který znamenal přelom v legálním prodeji digitálního obsahu. Lidé si z iTunes, jejichž katalog má přes 12 milionů položek, stáhli již více než deset miliard nahrávek. Řada firem, například Nokia nebo Microsoft, se pokusila prodejní model Applu napodobit, ale nebyla tak úspěšná.

iPhone - Multifunkční přístroj, který v sobě spojuje funkce mobilního telefonu, mediálního přehrávače a přístroje pro mobilní připojení na internet. Prodej byl zahájen v roce 2007. Nemá klasickou klávesnici, ale pouze rozměrný dotykový displej, a jako první nabídl vícedotykové ovládání.

Nová generace iPhonu v sobě kromě telefonu skrývá přehrávač hudby a videa. Telefon má rovněž zabudovanou GPS navigaci. Na úspěch Applu reagovali také ostatní výrobci mobilních telefonů, kteří v posledních letech zaplavili svými dotykovými mobily.

Steve Jobs s revolučním tabletem firmy Apple

Steve Jobs s revolučním tabletem firmy Apple

iPad - Tablet iPad je zařízení s dotykovým displejem, které vyplňuje mezeru mezi laptopy a chytrými telefony. Jeho prodej byl zahájen loni a je určen zejména k prohlížení internetových stránek, práci s elektronickou poštou, prohlížení fotografií a videí, poslech hudby nebo čtení elektronických knih. Apple se loni díky velkému zájmu o iPad stal největší technologickou společností světa podle tržní kapitalizace. Odsunul tak na druhé místo svého úhlavního rivala Microsoft.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...