21. srpna 2018 16:30 Lidovky.cz > Byznys > Média

Google sledoval uživatele i bez povolení, půjde kvůli tomu k soudu

Logo společnosti Google před kanceláří v Číně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo společnosti Google před kanceláří v Číně. | foto: Reuters

MOUNTAIN VIEW Společnost Google čelí obžalobě, že sledovala dvě miliardy uživatelů, aniž by jí k tomu oni dali svolení. Podle stížnosti, kterou podal muž z amerického San Diega, internetový gigant lhal uživatelům o tom, že si můžou kdykoliv vypnout historii svého pohybu. Zda bude mít tato kauza podobný průběh jako aféra firmy Cambridge Analytica s Facebookem, teprve uvidíme.

„Google prezentuje, že uživatel může kdykoliv vypnout historii své polohy. Historie je údajně vypnutá a místa, která jste navštívili, již nejsou uložená. To jednoduše nebyla pravda,“ obsahuje stížnost podaná k federálnímu soudu v San Francisku.

Napoleon Patacsil, který žene případ k soudu, prohlásil, že jej Google nelegálně sledoval na jeho telefonu s Androidem a později na iPhonu, kde si stáhl některé aplikace od Googlu. Hlavním cílem americké společnosti bylo podle něj tajně sledovat uživatele telefonu a nechat třetí strany dělat to samé.

Údajné sledování polohy popsala agentura Associated Press. Na nesrovnalosti v praktikách Googlu upozornila AP vědkyně Kalifornské univerzity v Berkeley Kalyanaraman Shankariová, která o utajeném sledování napsala v květnu na svém blogu. Problému si všimla poté, co ji telefon vyzval, aby ohodnotila nákup v určitém obchodě, ačkoli měla ukládání polohy vypnuté. „Sledování lidí bez jejich souhlasu a bez vytvoření adekvátních nástrojů je špatné a nahání strach,“ napsala na svůj blog.

V nápovědě na svých webových stránkách Google nyní uvádí, že vypnutí historie polohy neovlivňuje další služby pro určování lokace, a že některé údaje o poloze mohou být uloženy prostřednictvím jiných služeb jako jsou vyhledávání či mapy.

pkPatrik Kozlík

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!