Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Háčkyčárky.eu? Od včerejška už je to možné

Internetové adresy se budou moci psát i jinak než latinkou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internetové adresy se budou moci psát i jinak než latinkou | foto: Shutterstock

PRAHA "Ärzte.eu" a "börse.eu" byly první dvě domény, které si lidé zaregistrovali podle nových pravidel. Ta začala platit včera a umožnila registraci domén s diakritikou, či dokonce v azbuce. Správce domény .eu sdružení EUrid umožnilo včera registraci domén se znaky národních abeced či bulharskou a řeckou abecedou. Domény tak mohou mít tvar například www.řáholec.eu.

Takzvaný systém IDN, který právě toto umožňuje, je už spuštěný například ve Španělsku v doméně .es. Na rozdíl od Španělů ale správce evropské domény nenabídl takzvanou "sunrise" periodu, tedy dobu, kdy domény s diakritikou přednostně nabídne držitelům ochranných známek, názvů společností a podobně.

EU s háčky

Jen během první hodiny si podle sdružení EUrid, které se stará o evropskou doménu, zájemci zamluvili 38 172 domén s diakritikou.

Nejvíce domén si zaregistrovali zájemci z Německa, České republiky a Francie.

"Domény jsou prostě uvolněny k registraci naráz a platí tedy, stejně jako pro ostatní domény, pravidlo ,kdo dřív přijde, ten dřív mele‘," uvedl na svém blogu Martin Peterka, provozní ředitel sdružení CZ. NIC, které spravuje českou národní doménu.

Někteří registrátoři tak spustili systém předregistrací a snažili se "udat" domény co nejrychleji po včerejším začátku registrace. Například společnost Zoner včera pro své klienty zajistila 2300 domén s háčky a čárkami a dosáhla úspěšnosti téměř osmdesát procent.

Během první hodiny se zaregistrovalo přes osmatřicet tisíc domén s diakritikou. Nejaktivnější registrátoři byli z Německa, hned po nich ale následovali Češi a Francouzi. Je možné, že masivní registrace domén s diakritikou vyvolá soudní spory mezi majiteli ochranných známek a registrátory domén. Ty řeší pro doménu .eu obecné soudy či Rozhodčí soud při Hospodářské komoře ČR.

První registrované domény

 1. ärzte.eu
 2. börse.eu
 3. flüge.eu
 4. bücher.eu
 5. ferienhäuser.eu
 6. reisebüro.eu
 7. büro.eu
 8. küche.eu
 9. müller.eu
 10. öl.eu
"Sami jsme zvědaví, jak to dopadne," řekla LN správkyně sporů Tereza Bartošková. Upozorňuje, že po spuštění domény .eu šlo o desítky sporů měsíčně. "Kulminovalo to v červenci 2006, to jsme řešili čtyřiadevadesát sporů během jediného měsíce," dodala Bartošková.

V doméně .cz se háčky a čárky asi hned tak neobjeví. "Sdružení CZ. NIC provedlo v letech 2004, 2006 a 2008 průzkumy, které ukázaly, že o zavedení diakritických znamének v doméně .cz není zájem," řekl LN výkonný ředitel sdružení Ondřej Filip.

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...