Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Irák chystá doživotí za debatu s nepřítelem

Počítačová bezpečnost - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počítačová bezpečnost - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BAGDÁD V Iráku se připravuje zákon, který počítá s velmi tvrdým postihem uživatelů internetu za činy, které by mohly být považovány za ohrožení bezpečnosti země. V návrhu je i doživotní trest, což podle ochránců lidských práv Human Rights Watch (HRW) představuje zásadní omezení práv občanů.

Soudy dostanou dle kritiků do rukou prostředek, jak umlčet nepohodlné lidi nebo kritiky režimu za vágně definované činy.

"Chybí tady kultura ochrany svobody uživatelů (internetu) a svobody šíření informací," sdělil jeden z bloggerů agentuře AFP. Joe Stork z HRW upozornil, že zákon může poškodit mnoho novinářů a aktivistů, kteří internet využívají k otevřené debatě. Navrhovatelé tvrdí, že text byl sepsán v době krvavých bojů a měl postihnout zejména povstalce.

Vysoké tresty

Text navrhuje vysoké tresty až po doživotí za "ohrožení nezávislost nebo bezpečnosti státu a jeho ekonomických, politických a vojenských zájmů".

Stejné tresty mohou dostat ti, kdo se budou podílet na "debatě s nepřítelem, budou s ním vyjednávat nebo ho kontaktovat s cílem narušit bezpečnost a veřejný pořádek".

Doživotí se navrhuje také těm, kdo budou usvědčeni z podněcování sektářského násilí a hanobení státu nebo zveřejní mylné či zavádějící informace s úmyslem oslabit důvěru v elektronický finanční systém či elektronické dokumenty.

ČTĚTE VÍCE

Na rok může jít do vězení ten, kdo "ohrozí rodinné, náboženské a sociální hodnoty nebo prostřednictvím internetové sítě zasáhne do soukromí".

"Vzhledem k vágnosti formulací dostanou úřady prostředek k přísnému potrestání jakéhokoli výroku, který bude označen za ohrožení státních, církevních nebo společenských zájmů," uvádí HRW.

Někteří poslanci uznávají, že norma by měla být znovu přepracována a navrhované tresty sníženy. Podle nich se text dostane do parlamentu nejdříve za šest týdnů. Aktivisté ale mají strach, že to dopadne podobně jako s jinými zákony, které poslanci slíbili přepracovat, ale nakonec je odhlasovali v původní podobě.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!