Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Jak poznat přijatelného komunistu? Autoři LN přednášejí na školách

Redaktor LN Petr Zídek na přednášce na Slezské univerzitě v Opavě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Redaktor LN Petr Zídek na přednášce na Slezské univerzitě v Opavě. | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Lidové noviny si letos připomínají 120. výročí od svého založení. Při této příležitosti pořádají sérii přednášek na vysokých školách. Redaktoři LN se studenty probírají zejména proměny médií, politiky či zákonů za posledních třiadvacet let, ale pouští se i do toho, jak těžký život mají divadelní kritici či jak pracují fotografové.

Jedním z přednášejících je i Zbyněk Petráček, komentátor LN specializující se na zahraniční politiku, který v březnu zavítal na Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Se studenty mluvil o tom, že je třiadvacet let po listopadu - což odpovídá odstupu třiadvaceti let od konce války (1945) do bouřlivého roku 1968.

"Řeč byla o tom, jak hlavně němečtí, myšleno západoněmečtí, studenti tehdy začali poukazovat na případy starých nacistů v politice, ve státní i veřejné správě. Upozorňovali na takové, kteří nespadali do šuplíku válečný nebo kriminální zločinec a udrželi se ve veřejném životě. Právě to je srovnatelné s dnešní situací u nás, kdy se studenti, i když většinou gymnazisti, pozastavují nad komunisty v krajských vládách. Ani to nejsou zločinci, ale něco tu smrdí," popsal Zbyněk Petráček.

Přednášky

27. 3. Jiří Peňás, Filozofická fakulta, Univerzita Pardubice

přednáška (obsazeno), 11:30

28. 3. Jan Zatorsky, Filozofická fakulta, Univerzita Pardubice

přednáška (obsazeno), 14:00

29. 3. Tomáš Němeček, Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Slezská univerzita v Opavě

přednáška, 10:00

29. 3. Dalibor Balšínek, Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Slezská univerzita v Opavě

přednáška, 11:15

8. 4. Jiří Peňás, Fakulta sociálních věd, Univerzita Karlova v Praze

seminář, 15:30

9. 4. Lenka Zlámalová, Masarykova univerzita, Brno

veřejná diskuse

Seznam přednášek , který se průběžně aktualizuje, najdete zde. (Tam, kde je poznámka "obsazeno", tam se veřejnost nedostane. Zbylé přednášky jsou přístupné i veřejnosti)

Studentů bylo plná učebna, kolem osmi desítek lidí. "Ptali se, sice ne nějak vášnivě, ale byl tak takový 'ostrov pozitivní deviace', jak by řekl Miloš Zeman. Docela důležitá otázka z jejich strany byla, kde leží ta hranice mezi přijatelným a nepřijatelným komunistou u nás, respektive mezi přijatelným a nepřijatelným starým nacistou v Německu," doplnil komentátor.

Politická a ekonomická analytička LN Lenka Zlámalová zase zavítala na Ekonomickou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Jako téma přednášky si zvolila nové ekonomické a společenské elity a vzory dvacet tři let po listopadu a jak k nim přispívala média a politika.

"Toto velice aktuální téma vzbudilo mezi studenty mimořádný zájem a následná diskuze byla vedena v duchu hledání odpovědi na otázku, jak najít ty pravé důvěryhodné elity a jak k tomu mohou přispět právě média," okomentoval přednášku referent Kariérního centra Radim Dušek z Jihočeské univerzity.

Přednášky pokračují i na jaře

Dne 29. března se chystá mezi studenty Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě Tomáš Němeček. Právník a vedoucí přílohy LN Právo & Justice chce se studenty mluvit o mediálním právu, zákoně o svobodném přístupu k informacím a Ústavním soudu a jeho soudcích.

Ve stejný den a na stejné univerzitě bude přednášet i šéfredaktor LN Dalibor Balšínek na téma "Jak se změnil člověk, jak se změnila média".

Na duben je pak mimo jiné naplánovaná přednáška Petry Procházkové, tentokrát na Filozofické fakultě Univerzity Pardubice, kde se studenti dozví, jak vypadá zpravodajství z krizových oblastí. Petra Procházková je novinářkou a humanitární pracovnicí, která se stala známou především svým zpravodajstvím z válečných konfliktů.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...