10. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Jak vybírají Češi dovolenou? Nejraději přes internet

Výběr dovolené? Přes internet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výběr dovolené? Přes internet | foto: Shutterstock

PRAHA V letošním roce si téměř polovina lidí vybírala dovolenou na internetu, přičemž nejvíc využívají světovou síť mladí lidé do 30 let. Do tištěných katalogů cestovních kanceláří nahlíží jen sedm procent klientů cestovních kanceláří. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu mezi 3700 účastníky, který provedl internetový srovnávač Heureka.cz ve spolupráci s výzkumnou agenturou NMS.

Značná část lidí ale stále dá na názor ostatních - podle doporučení svých známých se řídí 27 procent prázdninových cestovatelů. "Do způsobu výběru dovolené se promítá zvyšující se obliba trávení času na internetu a stále častější využívání sociálních sítí. Při rozhodování o výběru a nákupu dovolené tak lidé přirozeně kombinují informace od kolegů v práci s doporučeními přátel na Facebooku," uvedl Michal Oususký z agentur NMS Market Research.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle marketingového manažera zájezdového portálu Invia.cz Michala Tůmy se skutečný prodej zájezdů na internetu v ČR pohybuje kolem 35 procent. "Když se připočtou lidé, co pouze vybírají na internetu a následně nakupují na pobočce, tak to pravděpodobně bude kolem 50 procent určitě," dodal Tůma.

Ještě v roce 2003 se podle něj internetový prodej pohyboval jen kolem 1,5 procenta. Stále častěji se k vybírání dovolené na internetu přiklání také lidé ve věku nad 50 let. V této věkové skupině takto svoji dovolenou nakupuje každý třetí.

"Mladí lidé do 30 let dávají přednost výběru dovolené na internetu v 60 procentech případů. Tištěné katalogy jsou u nich oblíbené nejméně, svoji dovolenou tímto způsobem vybírají pouhá čtyři procenta lidí," dodává Kamil Demuth z internetového srovnávače Heureka.cz.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!