Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Japonce závislé na internetu čeká postní tábor

Angry birds (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angry birds (ilustrační foto). | foto: ČTK

TOKIO Až půl milionu mladých lidí je závislých na internetu, zděsilo se Japonsko. Ministerstvo školství proto přišlo s řešením: zřídí speciální tábory, v nichž se budou děti ze závislosti léčit.

Úřady přitom vycházejí z průzkumu, který nedávno provedlo ministerstvo zdravotnictví. Zjistilo, že největší počet závislých na virtuálním světě je mezi mladými lidmi ve věku 12 až 18 let. Ministerstvo školství se teď snaží problém řešit.

"Začíná to být čím dál tím větší problém,“ říká jeho mluvčí Akifumi Sekine. "Odhadujeme, že závislých mezi mladistvými, kteří studují střední nebo vysokou školu, může být okolo 518 tisíc, ale to číslo stále roste a určitě je mnohem větší, jen o všech případech zatím nevíme,“ dodává Sekine.

Za tak velké množství dětí, které stráví v režimu online většinu dne, údajně může v technologicky vyspělém Japonsku snadný přístup ke smartphonům, notebookům a dalším přístrojům, v nichž je internetové připojení samozřejmostí.

Stoprocentní půst

A tak ministerstvo školství vymyslelo plán, jak alarmující čísla snížit. V rámci výzkumného programu chce provozovat několikadenní odvykací kempy, v nichž bude internetový půst základní podmínkou. Na mladé přitom dohlédnou psychiatři a psychoterapeuti.

Děti v táboře nenajdou žádné technologie. Naopak budou hrát různé hry, zapojí se do týmových sportů a outdoorových aktivit. Hlavně se však budou učit komunikovat s vrstevníky i s dospělými. "Chceme je dostat z virtuálního světa a povzbudit je k navazování reálných vztahů,“ přibližuje mluvčí ministerstva školství.

Přehnané užívání internetu prý ničí zdraví

To vše proto, že v přehnaném užívání internetu vidí vláda zásadní problém. Mladým podle ní ničí zdraví - způsobuje nespavost, poruchy příjmu potravy, v krajních případech i deprese a dokonce trombózy, jež se objevují třeba u cestujících během dlouhých letů. Kromě toho může údajně i za zhoršený prospěch u studentů.

Zpráva o závislosti a škodlivosti internetu paradoxně přichází v době, kdy se v Japonsku mluví o pozitivním vlivu informačních technologií, v plánu tam mají i větší zapojení internetu do výuky.

Zřízením táborů však ministerstvo školství tuto vizi zpochybňuje. Příklad si bere třeba z Jižní Koreje, v níž se internetový půst uchytil už před pár lety.
Japonsko chce zároveň řešit zoufalý nedostatek institucí, které by mladým, již se bez internetu ani chvíli neobejdou, pomáhaly. Pionýry mezi nimi budou odvykací tábory, jež začnou fungovat příští rok.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!