Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Snaha ukončit stávky ve francouzském rozhlase zkrachovala

Demonstrující zaměstnanec Radio France | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrující zaměstnanec Radio France | foto: CitroënReuters

PAŘÍŽ Konec stávky ve francouzském veřejnoprávním rozhlase je zatím v nedohlednu. Víkendová jednání o ukončení časově neomezené stávky, která je již nyní nejdelší stávkou v rozhlase za posledních deset let, skončila krachem.

Zaměstnanci společnosti Radio France protestují proti plánovaným úsporám, která mají vést ke zrušení až několika stovek pracovních míst.

Stávka začala 19. března. Ředitel společnosti Mathieu Gallet uvedl, že stávka stojí rozhlas jeden milion eur týdně (27,5 milionu korun) a varoval, že pokud skupina neuskuteční potřebná úsporná opatření, mohla by se do několika měsíců ocitnout bez peněz.

Společnost je z 90 procent financována státem. Letos by měla vykázat deficit 21 milionů eur. Vláda se však rozhodla, že ponechá výši dotací pro Radio France v příštích třech letech beze změny a vyzvala rozhlas, aby snížil své výdaje.

Gallet vypracoval plán, podle kterého by rozhlas měl snížit výdaje v letech 2015 až 2019 o 50 milionů eur (1 377 milionů korun) a navrhl zrušit 200 až 300 pracovních míst prostřednictvím nabídky dobrovolného odchodu z firmy. V současnosti má rozhlas kolem 4900 zaměstnanců, napsala agentura Reuters.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?