Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
19. března 2016 13:01 Lidovky.cz > Byznys > Média

Jen se zvukem si nevystačíme, říká ředitel Českého rozhlasu René Zavoral

René Zavoral. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy René Zavoral. | foto: ČTK

Dnešní posluchači jsou náročnější a ­mnohem více využívají internet. Pořady si stahují v době, kdy na ně mají chuť. Na nás je vyrobit pro ně kvalitní obsah, říká nový ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Rozhovor s ním pro sobotní vydání LN připravili Blahoslav Hruška a Tomáš Tománek.

LN: Proč by měl být ČRo multimediální? Má to zapotřebí?
Multimedialita je cesta, které se rádio vyhnout nemůže. Je to trend, který je zřetelný na Západě. Klasické rádio coby analogový přijímač už dnes nezaujme. Nám klesá takzvaný lineární poslech, což jsou lidé, kteří rozhlas poslouchají v reálném čase. Naopak roste počet těch, kteří si vysílání stahují – z internetu, z podcastu – a poslouchají rozhlas, kdy se jim chce. Rozhlas bude do budoucna stále více výrobcem kvalitního obsahu než tím, kdo vysílá do éteru. Posluchači si sami budou volit, kdy a kde si nás pustí.

LN: Mění se posluchačské návyky díky mladším generacím?
Myslím si, že to není dáno mladou generací a s věkem to přímo nesouvisí. Třeba posluchačstvo Dvojky je tradičně vnímáno jako to starší. A přitom web Dvojky je jedním z nejnavštěvovanějších v rámci Českého rozhlasu. Řada lidí v kategorii nad 60 let je zvídavější a přístupná novým technologiím. Mají na ně možná i víc času.

LN: Jakou roli do budoucna sehrají regionální studia rozhlasu?
Přál bych si, aby každá naše regionální stanice byla svého druhu kulturní institucí a kolem ní se točil život v­ kraji. Nemyslím tím zprávy, kde se co děje na radnicích, komunální politiku. Jsem přesvědčen, že posluchače zajímají hyperlokální témata – nová školka, nové silnice, otevření čističky odpadních vod. Tomu by měl odpovídat i výběr kulturních akcí, ať už jsou to různé oslavy, nebo poutě. Zkrátka vše, co zaujme místní posluchače, ale nemá šanci dostat se do celoplošného vysílání.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?
OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?

Děti se nefotí zrovna snadno. Neustále někde pobíhají a nepostojí na jednom místě. Protože se všechno odehrává rychle, je dobré, když budete rychlí vy i vaše technika. Přečtěte si rady, jak udělat hezkou rodinnou fotku i s těmi nejmenšími.