Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Jiří Peňás: Studenti mé oblíbené autory neznají

Literární kritik a vedoucí kulturní rubriky LN Jiří Peňás během přednášky na Filozofické fakultě Univerzity Pardubice  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Literární kritik a vedoucí kulturní rubriky LN Jiří Peňás během přednášky na Filozofické fakultě Univerzity Pardubice | foto: MAFRA - Radek Kalhous

Letos je to přesně 120. let, co začaly vycházet Lidové noviny. Při této příležitosti pořádají sérii přednášek na vysokých školách. Další z vyslanců LN po českých a moravských univerzitách byl vedoucí kulturní rubriky Jiří Peňás. Posluchači jeho vystoupení byli studenti katedry Literární kultury a slavistiky Univerzity Pardubice.

Jiří Peňás se studentům představil jako veterán kulturních rubrik, v nichž začal pracovat na začátku 90. let, kdy se většina přítomných studentů teprve chystala na svět. Stejně, jako on před dvaceti lety, i tito studenti uvažují o novinářské práci, což Peňásovi umožnilo srovnat situaci, v níž se mladý člověk nacházel před dvacet léty s tou nynější. Konstatování, že je zcela jiná, se dalo předpokládat. Mají však též něco společného: dynamickou proměnu, která může vést k tomu, že za pár let může být všechno jinak.

Značnou část svého dvouhodinového vystoupení pak Jiří Peňás věnoval svým zkušenostem s postavením kultury, zvláště pak literatury v novinách. Mluvil o práci recenzenta, o jejich konstantách i proměnách v průběhu času, o tom, jak k ní kdysi přišel a jaká motivace ho k tomu na začátku 90. let vedla, což ho opět přimělo k vzpomínání na staré časy.

Autoři LN přednáší na vysokých školách

Seznam přednášek, který se průběžně aktualizuje, najdete zde. Na ty, u nichž není napsáno 'obsazeno' či 'seminář', může i veřejnost.

"Studenti se ptali na mé oblíbené autory, odpověděl jsem, ale nebyl jsem překvapen, že mé oblíbence neznají. Řeč přišla i na některé kulturní kauzy posledních let, mluvilo se též o tom, jaká média jsou, zda se zhoršují, či snad zlepšují, jak je v tom role internetu, jak se proměňuje samo 'čtení', a jaká je budoucnost tištěných novin, je-li nějaká," nastínil Peňás.

Někteří studenti se zajímali i o to, jakým způsobem by se mohli oni stát přispěvateli do kulturních rubrik, na což jim doporučil, aby zkusili něco napsat a pak si to přečetli a posoudili nejprve, bude-li to někoho zajímat.. Někteří slíbili, že tak provedou.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Kasina a herny mohou otevřít | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Kasina a herny mohou otevřít | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Kasina a herny mohou otevřít | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...