Středa 3. března 2021svátek má Kamil 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Jiří Peňás: Studenti mé oblíbené autory neznají

Literární kritik a vedoucí kulturní rubriky LN Jiří Peňás během přednášky na Filozofické fakultě Univerzity Pardubice  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Literární kritik a vedoucí kulturní rubriky LN Jiří Peňás během přednášky na Filozofické fakultě Univerzity Pardubice | foto: MAFRA - Radek Kalhous

Letos je to přesně 120. let, co začaly vycházet Lidové noviny. Při této příležitosti pořádají sérii přednášek na vysokých školách. Další z vyslanců LN po českých a moravských univerzitách byl vedoucí kulturní rubriky Jiří Peňás. Posluchači jeho vystoupení byli studenti katedry Literární kultury a slavistiky Univerzity Pardubice.

Jiří Peňás se studentům představil jako veterán kulturních rubrik, v nichž začal pracovat na začátku 90. let, kdy se většina přítomných studentů teprve chystala na svět. Stejně, jako on před dvaceti lety, i tito studenti uvažují o novinářské práci, což Peňásovi umožnilo srovnat situaci, v níž se mladý člověk nacházel před dvacet léty s tou nynější. Konstatování, že je zcela jiná, se dalo předpokládat. Mají však též něco společného: dynamickou proměnu, která může vést k tomu, že za pár let může být všechno jinak.

Značnou část svého dvouhodinového vystoupení pak Jiří Peňás věnoval svým zkušenostem s postavením kultury, zvláště pak literatury v novinách. Mluvil o práci recenzenta, o jejich konstantách i proměnách v průběhu času, o tom, jak k ní kdysi přišel a jaká motivace ho k tomu na začátku 90. let vedla, což ho opět přimělo k vzpomínání na staré časy.

Autoři LN přednáší na vysokých školách

Seznam přednášek, který se průběžně aktualizuje, najdete zde. Na ty, u nichž není napsáno 'obsazeno' či 'seminář', může i veřejnost.

"Studenti se ptali na mé oblíbené autory, odpověděl jsem, ale nebyl jsem překvapen, že mé oblíbence neznají. Řeč přišla i na některé kulturní kauzy posledních let, mluvilo se též o tom, jaká média jsou, zda se zhoršují, či snad zlepšují, jak je v tom role internetu, jak se proměňuje samo 'čtení', a jaká je budoucnost tištěných novin, je-li nějaká," nastínil Peňás.

Někteří studenti se zajímali i o to, jakým způsobem by se mohli oni stát přispěvateli do kulturních rubrik, na což jim doporučil, aby zkusili něco napsat a pak si to přečetli a posoudili nejprve, bude-li to někoho zajímat.. Někteří slíbili, že tak provedou.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Škoda Auto v Mladé Boleslavi (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Škoda Auto v Mladé Boleslavi (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Škoda Auto v Mladé Boleslavi (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!