Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Kellnerova PPF je údajně blízko k ovládnutí televize Nova, jednání jsou ve finální fázi

Nejbohatší Čech Petr Kellner na jedné z fotografií ve výroční zprávě PPF. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejbohatší Čech Petr Kellner na jedné z fotografií ve výroční zprávě PPF. | foto: Reprofoto: Výroční zpráva PPF

V českých a bulharských médiích se ve čtvrtek objevily zprávy, že investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera je blízko dokončení rozhovorů o převzetí většinového podílu v CME od americké telekomunikační společnosti AT&T. Firma CME ovládá v Česku televizi Nova.

AT&T vlastní 64 procent kmenových akcií CME, díky prioritním akciím ale kontroluje 75 procent podniku, poznamenala agentura Reuters.

Podle informací Hospodářských novin a serveru Aktuálně.cz by mohly být výsledky rozhovorů ohledně převzetí podílu v CME zveřejněny během několika dnů. Bulharský list Capital uvedl, že rozhovory mezi PPF a CME jsou ve finální fázi. PPF se podle mluvčího k těmto spekulacím nehodlá vyjadřovat, uvedl Reuters.

Skupina PPF investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, nemovitosti, strojírenství, biotechnologie až po pojišťovnictví. Vlastní například operátora O2 či úvěrovou společnost Home Credit.

Central European Media Enterprises (CME) ve čtvrtek oznámila, že ve třetím čtvrtletí zvýšila provozní zisk před odpisy a amortizací (OIBDA) o 16 procent na 41,4 milionu dolarů (zhruba 960 milionů korun). V Česku zisk vzrostl o 13,8 procenta na 17,5 milionu dolarů (přes 400 milionů korun).

CME má nyní tržní hodnotu kolem 1,2 miliardy dolarů (skoro 28 miliard korun). Její akcie ve čtvrtek na trhu Nasdaq ve Spojených státech vpodvečer přidávaly asi deset procent na 4,90 USD. Na pražské burze uzavřely růstem o 3,77 procenta na 110 Kč.

Čtvrtletní výsledek CME překonaly očekávání analytiků, kteří OIBDA podle průzkumu Reuters odhadovali na 39,2 milionu USD. Při konstantních směnných kurzech se zisk zvýšil o 23,2 procenta.

Čisté výnosy ve čtvrtletí stouply o 1,3 procenta na 138,9 milionu USD (3,2 miliardy Kč), bez zahrnutí kurzových výkyvů se zvýšily o 7,3 procenta. Příjmy z reklamy nicméně o tři procenta klesly, při konstantních směnných kurzech naopak o čtyři procenta vzrostly.

CME zároveň zvýšila výhled OIBDA, a to už potřetí v letošním roce,“ uvedl v prohlášení Michael Del Nin, který je jedním z generálních ředitelů firmy. Dodal, že podniku se daří generovat hotovost, což jí umožňuje splácet dluh. Za poslední dva roky se tak CME podařilo splatit více než půl miliardy dolarů z dluhu.

Druhý generální ředitel Christoph Mainusch dodal, že začátek podzimní sezony byl velmi úspěšný. Firma ve čtvrtletí zvýšila podíl diváků v hlavním čase ve všech zemích, kde působí, a zvýšila náskok před nejbližším konkurentem ve třech zemích. Firma také zvýšila podíl na trhu s televizní reklamou ve čtyřech zemích, v čele s Českou republikou.

Čisté výnosy v Česku ve třetím čtvrtletí stouply o tři procenta na 46,9 milionu USD. Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů se zvýšily o 8,9 procenta a OIBDA o 21 procent.

Součástí CME v České republice je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova 2, Nova Action, Nova Gold a Nova International.

CME kromě České republiky působí také v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku a ve Slovinsku. Vedle Česka zisk OIBDA vzrostl ve třetím čtvrtletí ve všech dalších zemích vyjma Bulharska, kde o 45,8 procenta klesl. Výnosy při konstantních směnných kurzech stouply ve všech zemích, při aktuálních směnných kurzech ale v Bulharsku a Rumunsku klesly.

CME letos v březnu oznámila, že zahájila přezkum svých strategických možností, včetně případného prodeje celé firmy nebo její části.

,

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Na konferenci promluvila eurokomisařka Věra Jourová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Na konferenci promluvila eurokomisařka Věra Jourová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

Na konferenci promluvila eurokomisařka Věra Jourová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!