30. září 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Levný prodej podílu v OKD se může vymstít, varovali Sobotku poradci

Český premiér Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český premiér Bohuslav Sobotka. | foto: ČTK

PRAHA Neprodávejte státní podíl za hubičku, může se to vymstít. Varování s tímto obsahem opakovaně sepsali poradci, které si stát najal při privatizaci menšinového podílu Ostravsko-karvinských dolů (OKD) v první půli minulého desetiletí.

Vyplývá to z obžaloby dvou bývalých státních úředníků a jednoho znalce, kteří měli právě při této privatizaci způsobit státu škodu 5,7 miliardy korun.

O pochybnostech právníků z advokátní kanceláře Allen & Overy, které si najal dnes již neexistující Fond národního majetku, spravující tehdy 46procentní státní podíl v OKD, dobře věděl i tehdejší ministr financí a současný premiér Bohuslav Sobotka. Přesto na základě jím předložených materiálů vláda schválila prodej důlní společnosti Karbon Invest uhlobaronů Viktora Koláčka a Petra Otavy – ve finále za 4,1 miliardy korun.

Dále ve středečních LN najdete:

  • Pražané žijí déle. Ale jsou nemocnější

Nezdravý životní styl, sedavé zaměstnání, špatné ovzduší, ale i vysoká koncentrace zdravotních služeb. To jsou hlavní příčiny toho, proč si Pražané častěji než zbytek republiky vyslechnou od lékaře, že jsou nemocní.

  • Sblíží Obamu a Putina boj s džihádisty?

Rusko by se mohlo zapojit do bombardování pozic Islámského státu. Pozemní invazi ale Putinův režim neplánuje.

  • SERIÁL MEDICÍNA: Čínské bylinky z rukou lékaře

Tisíce českých lékařů praktikují „alternativní“ medicínu, u které však obvykle chybí vědecké důkazy o její účinnosti. Přesto mají v ordinacích plno.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.