Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
16. května 2015 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Národní stříbro v dohodě s USA? Pivo, chmel a niva

Sklizeň chmele je za dveřmi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sklizeň chmele je za dveřmi. | foto: Shutterstock

PRAHA Transatlantická obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy (TTIP) pomalu spěje do třetího roku vyjednávání, čeští experti ovšem s národními výjimkami nespěchají. Dosud se shodli jen na třech produktech, které by měly na americkém trhu dostat zvláštní ochranu.

Jde o pivo, chmel a sýr Niva, tedy výrobky, které jsou v EU na seznamu chráněných regionálních specialit, ale jejichž ryze český původ v USA nikdo obchodně nechrání. V ostatních oblastech Česko podporuje kroky Bruselu, které směřují k odstranění cel a tarifů a k otevření amerického trhu s veřejnými zakázkami, službami, výzkumem a vývojem.

Pro český aktivismus v jednání o finální podobě TTIP chybí ekonomické opodstatnění. Přímý dopad bude mít transatlantická dohoda v Česku jen minimální.

Dále v sobotních LN najdete:

 • Ruský oligarcha chce banku ZUNO
  O ZUNO projevil kromě ruské Alfa Bank zájem i francouzský finanční dům BNP Paribas.

  Na ztrátovou online banku ZUNO si dělá zálusk banka ruského oligarchy Michaila Fridmana. Ten měl podle maďarského znalce ruských poměrů Gábora Stiera v minulosti dost blízko k prezidentovi Vladimiru Putinovi. V poslední době se však tyto vztahy údajně zkomplikovaly – důvodem by mohly být právě Fridmanovy aktivity na evropském trhu.
  Ve hře o ZUNO, která zatím působí v Česku a na Slovensku, jsou tak podle zdrojů LN dva finální zájemci: Fridmanova Alfa Bank a francouzský finanční dům BNP Paribas.
  Fridman podle zdrojů LN, jež si přály zůstat v anonymitě, nabídl rakouské skupině Raiffeisen Bank International (RBI) za ZUNO částku v řádu vyšších stovek milionů korun.

 • Odvážná úřednice stopla platbu bonusu
  Ve vězeňské službě doutná skandál. Vyplacení odměny provázel nestandardní nátlak.
  Vyplaťte odstupné 160 tisíc korun a nehleďte při tom na zákony. Tak by se dal shrnout pokyn Miroslava Honzíka, náměstka generálního ředitele vězeňské služby (VS), směrem k jeho podřízeným. Po nich požadoval, aby zpětně proplatili bonus pro bývalého zaměstnance. Úřednice, která za finanční transakci odpovídala, však nestandardní postup odmítla. Na postup šéfa si dokonce stěžovala, a z tučného odstupného tak sešlo.

 • Když pojišťovny sloužily Říši
  Jak Německo za protektorátu vysávalo české občany k podpoře svého válečného hospodářství? A kdo byl první okraden?
  V knize Pojišťovny ve službách hákového kříže zkoumá Tomáš Jelínek tok peněz v pojišťovnictví v období druhé světové války. Zmiňuje se ale i o tom, jak se za protektorátu chovali představitelé branže a jak jejich zaměstnanci a jaký byl jejich vztah k odboji. Specialita? Zpravodajský potenciál pojišťovnických informací…

 • A už to dítě nikdy neuvidíš
  O tom, jak snadno lze potrestat otce naprostou izolací, a o tom, jak se mužům bojuje o děti ve světě žen.
  Je to strategická hra. Nejvyšší kartu v ní obvykle drží žena, jejím cílem může být vlastnictví dítěte, ziskem alimenty a zadostiučiněním zdrcený otec. Když se rozhodne hrát křivě, má na své straně všechny prostředky. Mnoho otců se však systému, který 86 procent dětí po rozvodu svěřuje do výlučné péče matkám, ačkoliv více než 40 procent usiluje o střídavý model, nechce poddat. Ti, kteří už o své děti přišli, bojují. Se střídavým úspěchem.

Lidové noviny
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...