14. března 2015 9:48 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Pozemkový spekulant narazil na bankéře z IPB

Demontáž poutače zkrachovalé banky IPB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demontáž poutače zkrachovalé banky IPB | foto: David Port

Býval jedním z nejbohatších lidí v České republice. Teď se Miloš Červenka, developer a spekulant s pozemky, snaží odvrátit úplný pád. U Městského soudu v Praze se přihlásili jeho věřitelé, kterým údajně dluží téměř miliardu korun. Jedním z nejagresivnějších z nich je přitom společnost, za kterou stojí známá persona bankovního světa devadesátých let. Libor Procházka, šedá eminence padlé Investiční a poštovní banky (IPB).

Mezi oběma muži se u soudu, a pravděpodobně i mimo něj, odehrává velmi tvrdý spor. Jeho původ sahá do let 2006 až 2012, kdy se Červenkův solidně rozjetý byznys dostal do velkých potíží. Příčinou bylo jeho vyšetřování v kauze Biolíh. Teprve před dvěma lety soud rozhodl, že s kauzou Červenka neměl nic společného.

V roce 2010 se podnikatel musel vyrovnat se skupinou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, které dlužil stovky milionů. A právě tehdy mu půjčila peníze firma, kterou dnes ovládá Libor Procházka. Podle její přihlášky mu dluží přes dvě stě milionů korun.

„Nechci to komentovat. Nevím, proč bych měl obchodní spor řešit přes noviny,“ sdělil LN bývalý bankéř, o jehož podnikatelských aktivitách oficiálně dlouho nebylo slyšet. Sám Červenka se omluvil s tím, že je do konce měsíce v zahraničí.

ČTK