24. června 2015 2:45 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Uprchlého miliardáře Savova hájí právnické eso oligarchů

Advokát Roger Gherson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Advokát Roger Gherson. | foto:  Šimon, Lidové noviny

PRAHA Jsou to skoro dva měsíce, co rakouský soud odmítl vydat ukrajinského oligarchu Dmytra Firtaše ke stíhání do USA. Dospěl k závěru, že kauza údajné korupce, již klade chicagská prokuratura Firtašovi za vinu, je politicky motivovaná.

Stejný verdikt by si nyní v Londýně přál slyšet možná už na dalším stání příští čtvrtek český miliardář František Savov, jenž se brání vydání do Česka v kauze údajných daňových úniků za stamiliony korun.

Vsadil přitom na stejnou kartu jako Firtaš – jeho obhajobu řídí stejné právnické eso. Strategii obhajoby a rozsáhlý tým advokátů Františka Savova řídí přední britský expert na lidskoprávní problematiku Roger Gherson.

DÁLE VE STŘEDEČNÍCH LN NAJDETE

  • Češi se stále bojí žádat o vyšší plat

Hospodářství po krizi nebývale roste, ale průměrná mzda stoupla v úvodu roku jen o 2,2 procenta. Odbory chtějí až pět procent. Poslední dobou jako by makroekonomové nemluvili o ničem jiném. Alespoň v souvislosti s českým hospodářstvím. Platy rostou pomalu, přestože ekonomika dohání ztracený čas v rekordním tempu. Důvodů, proč se o české mzdy zajímat, je víc než dost. Tématu se v posledních týdnech chytly i odbory, které na polovinu září svolaly velkou manifestaci.

  • A, B, nebo C? Ambasády trnou

Ministerstvo zahraničí rozdalo známky hospodářským diplomatům. Ptalo se i firem. Pro zhruba milion školáků je tento týden vyvrcholením jejich celoročního snažení. Žáci a studenti v tom ale nejsou sami. Vůbec poprvé v historii dostane vysvědčení také stovka ekonomických diplomatů.
Z týdenního školení v Černínském paláci si „obchoďáci“ v kapse odvezou písemné vyhodnocení, jak jejich zastupitelský úřad dopadl v plošném hodnocení.
Zatímco školy známkují na pětistupňové škále, ministerstvo zahraničí dnes (ve středu) rozdává jednodušší vysvědčení. Známky jsou jen tři – A, B a C, tu nejhorší si ale odnese málokdo.

  • Sucho může zle zatočit s ekonomikou

Škodí hlavně zemědělství. Do budoucna může mít sucho dopad ale i na občany. Mírná zima a málo srážek mohou ohrozit zdroje pitné vody. Ochrana proti suchu je však zatím ve sféře úvah.
Když zemi postihne sucho, jsou to zemědělci, kdo jej pocítí jako první, ale jeho dopad je pro ně i nejtvrdší. Se sníženou zásobou vláhy v půdě se potýká více než polovina českého území. Nejvíce zasaženy jsou Jihomoravský, Středočeský a Ústecký kraj.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)