20. ledna 2015 22:11 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Verdikt: stát musí přidat tisícům lidí. I Zemanovi

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Pardubického kraje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman na návštěvě Pardubického kraje. | foto: ČTK

PRAHA LN získaly rozsudek, ze kterého plyne, že ministerstvo práce roky chybovalo ve výpočtu platů politiků a dalších činitelů. Průměrný poslanec si proto má polepšit měsíčně o téměř pět tisíc korun, ministr až o sedm tisíc a­ nejlépe placení ústavní činitelé, jako prezident či předseda Ústavního soudu, okolo třinácti tisíc.

Podle verdiktu Nejvyššího soudu z konce loňského roku MPSV využívalo nesprávný údaj o ­průměrných příjmech v nepodnikatelské sféře, který nebral v ­úvahu zkrácené úvazky. Soudci, kteří jako jediní z dotčených neměli od roku 2011 zmrazené platy, se mohou domáhat doplatku mzdy i zpětně. Ale nároky z doby před rokem 2011 jsou již promlčené.

Dále ve středečních LN najdete:

Biologická léčba rakoviny. Jaké jsou její výhody a nevýhody
První díl seriálu LN o nádorových onemocněních. Ve čtvrtek pokračování: peníze a onkologie.

Sebevražda? Občas se koroner mýlí
Jen u zhruba jedenácti procent zemřelých se v Česku provádí pitva. Zamaskovat vraždu umožňují chyby při ohledání místa činu.

Robotičtí tuňáci ohlídají přístavy
Evropští vědci úspěšně testují prototyp přístroje inspirovaný rybou, který má sledovat čistotu vody. Více v příloze Věda.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!