29. února 2012 15:15 Lidovky.cz > Byznys > Média

Microsoft si stěžuje na službu Google+, není jediný

Microsoft | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Microsoft | foto: ČTK

BRUSEL Americká softwarová společnost Microsoft a několik dalších firem si u Evropské komise stěžují na službu Google+. Tvrdí to zdroje agentury Reuters, podle nichž chtějí stěžovatelé dosáhnout toho, aby EK vyšetřování Googlu rozšířila.

Francouzský úřad na ochranu osobních údajů pak sdělil, že nová pravidla na ochranu soukromí, která teď Google zavádí, mohou být v rozporu se zákony EU.

Postoj Microsoftu naznačuje, že rivalita mezi oběma technologickými giganty narůstá. Stěžovatelé podle zdrojů vyjádřili obavy neformálně, není tedy jasné, o co přesně jde. Vzhledem k citlivosti celé záležitosti zdroje nechtěly o podrobnostech hovořit. Brusel zprávu nekomentoval a Microsoft uvedl, že ke spekulacím se nevyjadřuje.

Google+

Služba Google+ je relativně novou platformou, která má Googlu pomoci proniknout mezi takzvané sociální sítě, jejichž obliba narůstá. Z tohoto pohledu je Google+ konkurentem hlavně pro společnost Facebook, která má na tomto trhu dominantní postavení.

Google, který funguje jako nejpopulárnější internetový vyhledávač, službu Google+ spustil loni v červnu. Na trhu se tak vedle Facebooku setká i s poskytovateli dalších podobných služeb, jako je třeba Twitter.

Google chce konkurovat Facebooku novou službou Google+

Google chce konkurovat Facebooku novou službou Google+

Google se s problémy potýká i doma, tedy ve Spojených státech. Americká Federální komise pro obchod (FTC) už delší dobu firmu vyšetřuje kvůli jejímu vyhledávači, podle informovaných zdrojů vyšetřování v lednu rozšířila právě i na službu Google+.

Microsoft minulý týden požádal Evropskou komisi, aby vstoupila do patentového sporu se společnostmi Google a Motorola Mobility. Microsoft Motorolu obvinil, že nastavuje příliš vysoké poplatky za to, že Microsoft může její patenty využívat ve svých aplikacích. Regulační orgány v EU i v USA už přitom souhlasily s tím, aby Google společnost Motorola Mobility převzal.

Na Motorolu si stěžuje i další americká společnost Apple. Ta regulační orgány v EU požádala, aby proti Motorole zahájil správní řízení za způsob, jakým uděluje licence ke svým patentům.

Ochrana osobních údajů

Co se ochrany osobních údajů týče, Google o nových pravidlech na ochranu soukromí s velkou pompou informoval v lednu. Pravidla vymezují, jak může Google nakládat s kvanty osobních údajů, které získává prostřednictvím svého vyhledávače, e-mailu a dalších služeb. Unijní úřady na ochranu osobních údajů se dopadů nové politiky Googlu obávají, a proto se obrátily na francouzský regulační úřad CNIL, aby tyto dopady prozkoumal.

ČTĚTE TAKÉ:


Úřad CNIL oznámil, že podle jeho předběžné analýzy nová pravidla Googlu nesplňují požadavky evropské direktivy o ochraně dat. Úřad zároveň sdělil, že způsob využití získaných dat Google vysvětlil vágně a jeho vysvětlení bylo nesrozumitelné i pro lidi, kteří se problematice ochrany osobních dat věnují profesionálně.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
IT PODPORA S NĚMČINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč