24. května 2018 18:26 Lidovky.cz > Byznys > Média

Musk se chystá do boje proti smyšleným zprávám, chce založit web s názvem Pravda

Elon Musk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elon Musk. | foto: Reuters

New York  Americký podnikatel Elon Musk se chce zapojit do boje proti smyšleným zprávám a hodlá otevřít webový portál hodnotící pravdivost zpráv a poctivou práci jejich autorů i vydavatelů. Napsal to ve středu na Twitteru. Uvažuje prý o tom, že svůj web nazve ruským slovem Pravda.

Elon Musk se chystá do boje proti smyšleným zprávámMusk, který se proslavil smělými kosmickými projekty, výrobou elektromobilů Tesla nebo třeba plánem na vysokorychlostní dopravní projekt hyperloop, na svém twitterovém účtu spustil hlasování, v němž se k jeho mediálnímu projektu mají uživatelé vyslovit. Zatím hlasovalo půl milionu lidí, 87 procent z nich je pro.

23.května 2018 v 21:12, příspěvek archivován: 24.května 2018 v 18:24

Going to create a site where the public can rate the core truth of any article & track the credibility score over time of each journalist, editor & publication. Thinking of calling it Pravda …

Podle Muska je zapotřebí nejen prověřovat pravdivost informací, ale i hledat, kdo za výrobou těch falešných stojí. „I když části veřejnosti je třeba jedno, do jaké míry jsou zprávy pravdivé, novinářům, editorům a médiím na tom záleží,“ je přesvědčen podnikatel.

Do boje se smyšlenými zprávami se v USA pustily velké technologické společnosti včetně firem Facebook, Microsoft nebo Google. Chtějí především znemožnit zneužívání sociálních sítí k ovlivňování politických názorů voličů, jak se to údajně stalo při kampani k prezidentským volbám v USA v roce 2016. Z útoků proti volbám americké tajné služby obviňují Rusko.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!