Čtvrtek 13. srpna 2020svátek má Alena 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Na Twitteru má účet Hitler i Goebbels, Němcům se to nelíbí

Adolf Hitler | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adolf Hitler | foto: Reprofoto

BERLÍN Na Twitteru přibývají účty se jmény nacistických pohlavárů. To se příliš nelíbí německým uživatelům této internetové sociální sítě a snaží se účty falešných Adolfů Hitlerů, Josephů Goebbelsů či Rudolfů Hessů nechat zrušit. Zatím však ne příliš úspěšně.

Podle německého týdeníku Der Zeit má na Twitteru svá konta i s originálními fotografiemi téměř celá nacistická elita včetně nechvalně známého lékaře z vyhlazovacího tábora v Osvětimi Josepha Mengeleho. Například Hitlerův profil obsahuje vedle jeho výroků i nacistické symboly jako hákový kříž nebo říšskou orlici, které jsou v Německu zakázané.

Účty ve španělštině

Většina těchto falešných účtů je ve španělštině a v tomto jazyce také jejich majitelé na síti komunikují. Z účtu @AdolfHitler bylo odesláno přes 8600 krátkých zpráv; v těch posledních údajný diktátor podle Die Zeit jakoby znovu prožíval druhou světovou válku. "Dneska jsem vstal a dostal chuť napadnout Polsko," sdělil kupříkladu svým následovatelům nepravý Hitler. K rasistickým vyjádřením se prý neuchyluje.

ČTĚTE TAKÉ:

Němečtí uživatelé Twitteru tyto falešné nacistické účty objevují většinou náhodou a snaží se je označovat jako nežádoucí, aby je správce sítě zrušil. V současnosti takto bojují proti kontu, jehož majitel se vydává za jednoho z hlavních organizátorů nacistického holokaustu Adolfa Eichmanna.

Problém s nepravými nacisty na Twitteru není nový. Už před dvěma roky Němce pobouřil účet @Heil_Hitler_88, jehož majitel prostřednictvím něj šířil nacistickou propagandu, která je v Německu trestná. Po řadě protestů nakonec Twitter tento účet opravdu smazal. Žádný automatický systém, který by rozpoznával a filtroval tato evidentně falešná konta, ale síť zjevně nepoužívá.

Napoleon Bonaparte, Julius César a Josif Stalin

Falešná konta jsou přitom podle týdeníku v rozporu s pravidly používání Twitteru, která zakazují vydávat se za jinou osobu. Na rozdíl od zákazu obscénních nebo pornografických líčení nicméně tato pravidla výslovně nezmiňují nacistickou propagandu.

Ta je v Německu zakázaná zákonem. Twitter však sídlí v USA a na rozdíl od jiných velkých internetových společností jako Facebook nebo Google nemá v Německu ani pobočku. Podle Die Zeit je sporné i uplatňování dalších regulí Twitteru na tento případ. Nacističtí zločinci nejsou jedinými historickými osobnostmi, které mají na populární síti "své" účty. Jak upozornil specializovaný server meedia.de, na Twitteru vystupuje i Napoleon Bonaparte, Julius César nebo Josif Stalin.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!
120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!

Díky špičkovému výzkumu a vývoji jsme v Nestlé dokázali vyvinout recepturu se strukturami oligosacharidů, probiotik a optimalizovanou bílkovinou...