Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Novinář Jakub Kalenský končí v týmu pro boj s ruskou propagandou

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Česká pozice

Praha Český zástupce v týmu šéfky diplomacie EU Federicy Mogheriniové pro boj s ruskou propagandou odchází na konci října na vlastní žádost z Bruselu. Novinář Jakub Kalenský v týmu končí o rok dříve, smlouva mu měla vypršet v říjnu 2019. Česká vláda do týmu hledá nového kandidáta. Napsal to v pátek server HlídacíPes.org.

Tým začal pracovat od září 2015, jeho úkolem bylo propagovat v pozitivním světle politiku EU vůči východoevropským zemím, podporovat tam svobodu médií a slova a také upozorňovat na dezinformační aktivity pocházející z tohoto regionu a odpovídat na ně. Tým vnikl jako součást reakce EU na to, co někteří pozorovatelé označují za ruskou dezinformační a propagandistickou kampaň. Proti plánům unie v této oblasti se tehdy ohradilo ruské ministerstvo zahraničí.

Kalenský podle serveru HlídacíPes odchází kvůli pracovní nabídce, kterou dostal. Věnovat se má i nadále tématu boje proti ruské propagandě a dezinformacím - pro Atlantic Council Eurasia. „Byla to v Bruselu skvělá zkušenost. V podobné práci budu pokračovat i v Praze pro Atlantic Council,“ řekl. Od nové práce si slibuje možnost o tématu ruské propagandy a dezinformací více publikovat.

Na činnost týmu East Stratcom Task Force se nedávno podařilo vyčlenit z rozpočtu EU jeden milion eur (zhruba 25,8 milionu korun). Práci skupiny pokládá za zásadní české ministerstvo zahraničí, řekla serveru jeho mluvčí Michaela Lagronová. Česko proto podle ní usiluje o finanční a personální posílení týmu, do nějž bude za Kalenského nominovat nového člena. V současnosti se vybírá.

Své experty do týmu pro boj s ruskou propagandou může nominovat jakákoli země EU, sama pak hradí jejich plat. Kalenský, novinář a vystudovaný rusista, byl původně vybrán jako jeden z pěti lidí z celé EU.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit

Vyzkoušejte s námi kosmetickou řadu Cottontouch™, která je určena pro novorozence od 1. dne života. Miminko se s ní bude cítit jako v bavlnce, protože obsahuje pravou bavlnu a díky speciální receptuře se snadno oplachuje i vstřebává.