Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
5. září 2017 15:25 Lidovky.cz > Byznys > Média

Novináři magazínu zaplatí 200 tisíc eur za fotky polonahé Kate

Princ William a jeho žena vévodkyně Kate s malou Charlotte a Georgem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Princ William a jeho žena vévodkyně Kate s malou Charlotte a Georgem. | foto: Reuters

NANTERRE Novináři časopisu Closer, kteří se podíleli na zveřejnění fotek polonahé vévodkyně z Cambridge, musí zaplatit na pokutách a odškodném 200 tisíc eur (5,4 milionu korun). Soud v Nanterre u Paříže v úterý rozhodl, že narušili soukromí vévodkyně Kate a prince Williama. Členové britské královské rodiny obdrží ale jen polovinu sumy, druhá poputuje francouzskému státu ve formě pokut.

Fotografové francouzské odnože bulvárního magazínu Closer pořídili snímky v roce 2012, když byli Kate a William rok po svatbě na dovolené v Provence. Dvě osoby dostaly za jejich zveřejnění maximální možnou pokutu, a to šéfredaktorka časopisu Laurence Pieauová a vydavatel Ernesto Mauri. Ti zaplatí po 45 tisíc eurech (1,22 milionu korun). Každý z manželů pak dostane 50 tisíc eur (1,35 milionu korun) odškodného.


Právníci Kate a Williama přitom za vydání fotek, na nichž je odhaleno poprsí vévodkyně, požadovali kompenzaci ve výši 1,5 milionu eur (40,5 milionu korun).

Fotky, které šokovaly britskou korunu, zřejmě pořídili fotografové Cyril Moreau a Dominique Jacovides z pařížské agentury Bestimage. Každý zaplatí pokutu 5000 eur. Dalších 5000 eur pokuty je podmíněných, tedy pokud se opět dopustí podobného činu. Všichni obžalovaní byli shledáni vinnými z narušení soukromí nebo z účasti na něm.

Mírně potrestáni byli v úterý i novináři deníku La Provence, který zveřejnil fotky Kate v obou dílech plavek týden před Closerem. Tehdejší vydavatel Marc Auburtin dostal podmínečnou pokutu 1500 eur, fotografka Valérie Suauová tisíc eur. Oba musejí ale také zaplatit poškozenému páru odškodnění v souhrnné částce 3000 eur.

Týdeník Closer patří k nejúspěšnějším bulvárním časopisům ve Francii. K jeho cenným „úlovkům“ patří zveřejnění intimního vztahu bývalého francouzského prezidenta Françoise Hollandea z let 2012-2017 s herečkou Julií Gayetovou. Vytiskl fotky Hollandea, jak jezdí za milenkou na skútru.

Jinak se poměrně intenzivně zaměřuje na zveřejňování známých žen v plavkách, včetně bývalé prezidentské kandidátky a Hollandeovy expartnerky Ségolene Royalové, bývalé manželky exprezidenta Nicolase Sarkozyho z let 2007-2012 Cecílie či šéfky nacionalistické Národní fronty Marine Le Penové. Kromě Royalové, která byla chválena za svou postavu ve svých tehdejších 53 letech, měly všechny případy soudní dohru, při níž musel list platit na odškodném a pokutách desetitisíce eur.

Ani Closer nedokáže čelit světovému trendu úbytku čtenářů tištěných médií. Od roku 2012 do letošního března klesl celkový počet jeho prodaných výtisků ze zhruba 390 tisíc na asi 230 tisíc. Ve francouzské mutaci začalo časopis tisknout britské vydavatelství Emap od roku 2005. V roce 2008 se stal součástí italské mediální skupiny Arnoldo Mondadori Editore vlastněné magnátem Silviem Berlusconim. Britskou a německou mutaci převzala německá skupina Bauer Media, která vydává desítky časopisů i v České republice.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...