Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
18. května 2017 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Novinářskou cenu K. H. Borovského získala Kateřina Šafaříková z Respektu

Kateřina Šafaříková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Šafaříková. | foto: Česká pozice

HAVLÍČKŮV BROD Novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2016 získala Kateřina Šafaříková z časopisu Respekt. Odborná porota v čele s Martinou Riebauerovou ji ocenila za psaní překračující hranice v Evropě a udržující v napětí tuzemský diplomatický sbor. Oznámila to Helena Hájková z pořádající Nadace Český literární fond.

Novinářské ceny byly slavnostně vyhlášeny ve čtvrtek odpoledne v Havlíčkově Brodě.

Držiteli Novinářské křepelky, ceny pro novináře do 33 let, se stali Lukáš Prchal z Aktuálně.cz a Hospodářských novin a Lukáš Senft z Deníku Referendum.cz. Prchal podle Hájkové získal cenu za investigativní objevy a zasvěcené nadšení, s nímž se do nich pouští. Senft přesvědčil porotu svou schopností nahlížet na originální témata z netradičních úhlů, avšak vždy v duchu humanismu. Letos popáté udělila porota také Cenu Opus Vitae.

Za novinářskou vitalitu a obdivuhodnou vytrvalost ji získal Karel Pacner. Podle redaktora Respektu a jednoho z porotců Jaroslava Spurného je Šafaříková naším možná prvním opravdu evropským novinářem, který fundovaně píše o společném evropském prostoru. „Chápu to jako ocenění nejen pro sebe, ale pro všechny, kteří píší o tom, co se děje za našimi hranicemi,“ řekl Šafaříková.

Jednaosmdesátiletý Pacner, jenž je mimo jiné držitelem Ceny za popularizaci vědy či Ceny rady vlády pro vědecký s technický rozvoj, považuje dnešní udělení Ceny Opus Vitae za jedno z nejvyšších ocenění novinářské práce. „Dostávám se do skupiny velezasloužilých starých novinářů, před kterými hluboce smekám,“ řekl Pacner novinářům. Vzpomněl při tom na rok 1959, kdy nastoupil do redakce tehdejší Mladé fronty a bylo mu nařízeno psát o vědě. „Moc se mi to nezamlouvalo, ale postupem času mi to zachutnalo. Psát o vědě je vynikající dobrodružství,“ dodal.

Novinářské ceny uděluje správní rada nadace na návrh odborné poroty, v níž vedle Riebauerové letos zasedli Jan Bumba, Lukáš Jelínek, Miroslav Konvalina, Jiří Pehe, Jaroslav Spurný a Jan Šmíd. Hlavní novinářskou cenu nadace dotuje 50.000 korunami. S Novinářskými křepelkami, které předává město Havlíčkův Brod a kraj Vysočina, je spojena symbolická částka 3333 korun.

Nadace rozhoduje o výročních cenách za mimořádná díla umělecké, vědecké a novinářské tvorby. Novinářskou cenu udělila podvacáté, od roku 2000 v Havlíčkově Brodě.

Nadace rozhoduje o výročních cenách za mimořádná díla umělecké, vědecké a novinářské tvorby. Novinářskou cenu udělila podvacáté, od roku 2000 v Havlíčkově Brodě.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.