Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Index LN: Nůžky příjmů začínají stříhat i Česko. Celá společnost postrádá kapitál

Srovnání odlivu kapitálu z ekonomiky v zemích EU | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srovnání odlivu kapitálu z ekonomiky v zemích EU | foto: Lidovky.cz

PRAHA Dnes poprvé vychází Lidové noviny s novou ekonomickou přílohou - časopisem Index. Dočtete se s v něm třeba o tom, že Češi o sobě sice stále mluví jako o rovnostářské společnosti, propast mezi chudobou a bohatstvím se ale rozevírá i u nás. Problém, který je v posledních letech na Západě velmi ožehavý, tak může brzy explodovat i v Česku. Jeho podstata je však odlišná.

Na rozdíl od západní Evropy a Spojených států nejde tolik o bohatnutí zdejších boháčů. Celá společnost postrádá kapitál a je závislá na mzdách. Kapitálové příjmy má jen necelých 15 procent českých domácností a i u těch tvoří průměrně jen 4,13 procenta celkového příjmu. Například v Dánsku má 40 procent domácností šest procent kapitálových příjmů, ve Francii pak téměř 90 procent domácností průměrně 7,7 procenta.

„Na jednom pólu se koncentrují příjmy a majetek skryté v sítích provázaných firem a na soukromých zahraničních účtech. Na druhém pólu dochází k ochuzování těch nejohroženějších,“ varuje Jiří Večerník ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Titulní strana nového magazínu Lidových novin Index.

Titulní strana nového magazínu Lidových novin Index.

Krvácíme kapitál

Hlavním důvodem, proč se nůžky nerovnosti tolik neotevírají v horní části, je odtékání peněz z české ekonomiky za hranice. V porovnání odcházejících výnosů vůči HDP jsme podle studie společnosti EY dokonce třetí od konce v celé Evropské unii za daňovými ráji Lucemburskem a Irskem, které na takových přesunech stojí.

Navíc, podle údajů Evropské komise a České národní banky se jedná o odliv investičních peněz. Neodcházejí tedy v podobě platů zahraničních pracovníků jako v západních zemích, ale na dividendách zahraničním majitelům. Z 50 největších koncernů u nás dle obratu jich je v domácích rukou jen 11. Velké firmy mají přitom většinový, 67procentní podíl na HDP a jejich váha oproti malým a středním podnikům od krize opět roste.

Největší podíl ze zahraničních vlastníků a investic mají dle Českého statistického úřadu mateřské skupiny z Německa, s velkým odstupem následované USA, Švýcarskem a Rakouskem.

Takové rozložení je výsledkem transformace české ekonomiky a cenou za zahraniční investice. Jejich příliv dosáhl vrcholu v roce 2002, stejně jako v Polsku. Na rozdíl od našich sousedů se však odliv přidané hodnoty nezpomalil a výsledkem je, že růst české ekonomiky se plně nepromítá do příjmů a životní úrovně domácností.

„Měli bychom si všímat i výdajů. Téměř 30 procent domácností uvedlo, že velkou zátěží jsou pro ně náklady na bydlení, pro pět procent půjčky a devět procent uvádí, že vycházejí se svým rozpočtem s velkými obtížemi,“ upozorňuje Večerník.

Chudí a nemocní

Na první pohled statistiky chudnutí české společnosti neprozrazují, a to i díky štědrému sociálnímu systému. „Česko má nejnižší míru chudoby dle disponibilního příjmu v celé EU. Pokud se ale podíváme na chudobu na základě příjmu z práce, tedy bez započtení důchodů a sociálních dávek, vidíme, že mnoho zemí má mnohem nižší míru chudoby než my,“ říká Klára Kalíšková z think tanku IDEA při CERGE-EI.

Její kolega Daniel Munich pak zdůrazňuje, že nejvíce ohroženi jsou u nás penzisté. Ti jsou totiž velká skupina, která se nad hranicí chudoby drží jen velmi těsně. „Počet důchodců žijících v chudobě během dvou dekád několikanásobně naroste,“ říká Munich.

Podobně je to i se zadlužením. Statistiky na první pohled vypadají dobře, ovšem realita je jinde.

„Měřeno poměrem dluhů domácností k HDP na tom nejsme špatně, v poměru k majetku jsme ale už sotva v průměru EU,“ uvádí sociolog Daniel Prokop z agentury Median. Zvlášť závažný je přitom tento problém v sociálně vyloučených oblastech.

Nůžky se ale rozevírají i mezi jednotlivými regiony a povoláními – jak se, mimo jiné, dočtete v novém ekonomickém magazínu Index LN, jehož první číslo vychází právě dnes. Při přepočtu platů podle cenové hladiny vycházejí největší rozdíly mezi Prahou a Karlovarskem či Zlínskem. Státní zaměstnanci či důchodci se však mají v hlavním městě podprůměrně. Velké rozdíly se přitom ukazují třeba i ve zdraví.

Ekonomický magazín Index.

Ekonomický magazín Index.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!