Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

PEŇÁS: Likvidace kultury aneb komu to zvoní hrana v novinách

Newsroom vydavatelství Economia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Newsroom vydavatelství Economia | foto: Adam Gebrian

PRAHA Minulý týden se kácelo v podniku, který by se dal označit za konkurenční, ale protože my, z toho našeho, ty lidi známe, víme, že tam pracují spíše kolegové než konkurenti. Oni to vlastně ani nejsou jen kolegové, oni jsou jedni z nás, to jen shodou okolností nejsou zaměstnaní v téhle redakci a my zase v jejich.

V prostředí českých novin skutečně totiž platí, že zvoní-li někde hrana, zvoní už všem a je spíš náhoda, že právě nezvoní i tobě. Rube se v nich již delší dobu a nebude to lepší. To zde víme všichni a možná by to měli vědět i čtenáři. Těch, tedy vás, je čím dál méně, a to bez rozdílu titulů, což je hlavní příčina toho kácení a mýcení. Bohužel.

VÍCE K TÉMATU:

Výsledkem toho polomu v Economii, neboť o to jde, byla mimo jiné likvidace kulturní rubriky v Hospodářských novinách, respektive její redukce na vegetativní funkce. Jedna redaktorka dostala výpověď, dva byli odsunuti do jakéhosi provizoria, její senior byl nejdříve vyhozen, pak, když manažerům asi někdo řekl, že je nositelem nejvýznamnější novinářské ceny, zase byl přijat zpět a prý se hledá, co by mohl komentovat.

Z dosud výborně řízené rubriky má zůstat cosi jako torzo, které má vyplňovat jeden editor příspěvky od externistů. Ale počítá se s tím, že i torzo zanikne. Noviny, které, tak jako všechny, zápasí o existenci, prý kulturní rubriku mohou postrádat.

Ano, mohou, ale jsou to pak už jiné noviny. Kulturní rubriky jsou odrazem představy, že noviny mají zobrazovat společnost v její celistvosti a rozmanitosti. Byly prostředkem, jak mezi těžké obory, tedy politiku a byznys, může proniknout jiný, „lehčí“ nebo snad „lidštější“ pohled na tíhu světa a života, kterou noviny přitom nesmí zamlčovat. Kultura byla v novinách přítomná ale také proto, že bez ní by obraz událostí, které noviny přinášejí, byl jaksi ochromený, neduživý a zmrzačený.

Rozhlédneme-li se po zbývajících českých denících, ty již na toto zmrzačení vlastně přistoupily. Lidové noviny jsou snad jistá výjimka, ale věřte, že není příjemné být jí v této věci.

Jiří Peňás

Autor

Jiří Peňásjiri.penas@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...