Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
18. října 2017 16:26, aktualizováno 19. 10 15:32 Lidovky.cz > Byznys > Média

Porota Czech Press Photo vybrala nominace. Jsou mezi nimi i fotografové z Mafry

Celkem od začátku násilných šarvátek ve čtvrtek večer utrpělo zranění přes 200... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Celkem od začátku násilných šarvátek ve čtvrtek večer utrpělo zranění přes 200... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Mezinárodní porota soutěže Czech Press Photo ve středu vyhlásila nominace na vítěze, v každé z devíti kategorií vybrala tři. Vítězové kategorií, stejně jako hlavní cena soutěže Fotografie roku, budou vyhlášeni 21. listopadu na Staroměstské radnici.

Do 23. ročníku soutěže o nejlepší novinářské fotografie se během září přihlásilo 482 fotografů s celkovým počtem 7277 fotografií. Soutěží se i ve třech video kategoriích, 26 autorů zaslalo 56 videí. Jednotlivé fotografie a videa přihlašovali zájemci o soutěž pouze elektronicky. Soutěžit mohl každý, kdo má trvalé bydliště v Česku nebo na Slovensku. A to jak vydavatelé, agentury, odborné školy, tak i volní fotografové.

„Výrazný nárůst v počtu přihlášených jsme zaznamenali již vloni, kdy se mohli zájemci poprvé přihlašovat prostřednictvím on-line formuláře. Letošní účast nás však mile překvapila, protože byla ještě vyšší,“ uvedla ředitelka Czech Press Photo Veronika Souralová. Podotkla, že letos byla velmi silně obsazena kategorie Příroda, což podle ní souvisí s nově založenou soutěží Czech Nature Photo. Jejím vítězem se v září stal snímek Stanislava Macíka V očekávání noci.

Soutěžící mohli přihlásit své snímky do kategorií Aktualita, Problémy dnešní doby, Každodenní život, Lidé, o kterých se mluví, Umění a Kultura, Sport, Portrét, Příroda a věda a Lifestyle. Porota odděleně hodnotila série a jednotlivé fotografie. 

Protestující napodobuje známé Banksyho graffiti.

Videa soutěžila v kategoriích Aktualita a reportáž, Feature a Investigation. Mezi nominovanými jsou fotografové deníků, časopisů a agentur i autoři na volné noze. V kategorii Aktualita a Sport získal nominace fotoreportér České tiskové kanceláře Roman Vondrouš. V první kategorii vybrala porota jeho snímek Election Night, který zachytil, jak diplomaté a pozvaní hosté sledovali v Americkém centru výsledky prezidentských voleb mezi Hillary Clintonovou a Donaldem Trumpem. 

Ve Sportu má šanci uspět se sérií fotografií Zákulisí dostihového světa. Vondrouš získává v soutěži Czech Press Photo pravidelně významná ocenění již od roku 2004. Letos v únoru byl oceněn i v prestižní fotožurnalistické soutěži Pictures of the Year International. V 74. ročníku obsadil druhé místo v kategorii Sport Action se snímkem nazvaným Irská lavice, který ukazuje pád žokeje z koně. Snímek z loňského srpna byl nominovaný i loni v Czech Press Photo.

SPORT (single) - Skokan do vody Jan Wermelinger

SPORT (single) - Skokan do vody Jan Wermelinger

V kategorii Aktualita byl nominován také fotograf společnosti MAFRA, Petr Topič, se svou sérií fotografií z nepokojů během G20 v Hamburku. Topič byl rovněž nominován v kategorii Problémy dnešní doby, kde zaujal sérií fotografií z dětského vojenského tábora STAS. Dalším nominovaným je Tomáš Krist s fotkou skokana do vody Jana Wermelingera, Martin Veselý za portrét pěvkyně Soni Červené. Jiří Benák, čtvrtý fotograf ze společnosti MAFRA, má šanci v sekci Lidé, o kterých se mluví, a v kategorii Grant Prahy se sérií ‚Staří mistři‘. 

Nominované fotografie a videa si mohou lidé prohlédnout na adrese www.czechpressphoto.cz. Tradiční výstava vítězných snímků bude otevřena pro veřejnost od 22. listopadu do konce ledna v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze.

Protestující proti G20.
Lidé. o kterých se mluví - Pětadevadesátiletý Milouš Jakeš.

Fotožurnalistická soutěž se koná pravidelně od roku 1995, v roce 2013 se k fotografiím přidalo i video. Příští rok zvažují organizátoři uspořádat také výstavu World Press Photo. Podle serveru E15 totiž letošní ročník zřejmě kvůli chybějícím financím nebude. Čeští pořadatelé World Press Photo, které se v tuzemsku pořádalo pravidelně od roku 2002, bez dalšího odůvodnění tento fakt oznámili na facebookových stránkách akce. Poté zrušili i webové stránky a dále nekomunikují, píše server.

Variantou je, že příští ročník uspořádá Souralová, která už druhý rok provozuje právě českou odnož soutěže. „Dávalo by smysl provozovat obě soutěže. Ale letos už jsme časové vytížení i kvůli uvedení nového formátu Czech Nature Photo a nebyly bychom schopni výstavu uspořádat. O příštím ročníku budeme velmi vážně uvažovat,“ řekla serveru Souralová.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!