Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -6 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Problémem česko-polských vztahů jsou stereotypy, zní z konference LN

Náměstkyně polského ministra zahraničí Henryka Moscicka-Dendys, pověřený šéfredaktor LN Veselin Vačkov a ministr zahraničí Jan Kohout zahájili Česko-polskou konferenci.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náměstkyně polského ministra zahraničí Henryka Moscicka-Dendys, pověřený šéfredaktor LN Veselin Vačkov a ministr zahraničí Jan Kohout zahájili Česko-polskou konferenci. | foto: MAFRA: Petr Topič

PRAHA Dva dny diskusí o česko-polských vztazích a dlouhý seznam hostů, představujících politickou, společenskovědní a novinářskou elitu obou zemí, to je českopolská konference „Co jsme udělali se svobodou?“. Ta se ve čtvrtek a v pátek koná pod patronátem Lidových novin v pražském Černínském paláci.

„Chápeme to jako náš příspěvek k většímu vzájemnému poznávání se Čechů a Poláků, které stále ještě neodpovídá dnešním výjimečným vztahům mezi Prahou a Varšavou,“ říká Veselin Vačkov, pověřený vedením LN.

Právě vzájemné stereotypy účastníci v panelových diskusích zmiňují nejčastěji. "Zatímco v Polsku panuje více pozitivních stereotypů o Češích, v Česku je to obráceně," míní šéf Českého kulturního centra ve Varšavě Petr Janyška. K překonání negativních stereotypů vyzvala Čechy i náměstkyně polského ministra zahraničí Henryka Moscicka-Dendys.

Konferenci pořádají dnes a zítra v Černínském paláci na Loretánském náměstí Lidové noviny v rámci oslav 120. výročí svého založení (více ZDE). Lidové noviny se česko-polským vztahům věnují dlouhodobě a tomuto tématu poskytují největší prostor ze všech hlavních médií. Významným motivem pro uspořádání konference je skutečnost, že disidentské hnutí stálo u obnovy Lidových  novin v roce 1988.

Česko-polská konference se bude zabývat i budoucností vzájemných vztahů, jež nabývají každý rok na významu. Ten je dán nejen mnoha společnými zájmy Polska a Česka v Evropské unii, NATO i v rámci středoevropského regionu. Důležitá je také stále stoupající obchodní výměna a vzájemné investice. Obchod mezi Polskem a Českem přesáhl loni sto padesát miliard korun a i investice jsou v řádu miliard.

Konference připomněla i výjimečnou roli disidentské Česko-polské solidarity, kterou hrála ve snahách o svržení totality v obou zemí před listopadem 1989. Zabývala se průběhem ekonomické reformy v obou státech, úrovní vzájemného poznávání Čechů a Poláků i tématem svobody médií.

Mezi hosty konference je předseda TOP 09 a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg, ekonom Vladimír Dlouhý, generální ředitel České spořitelny Pavel Kysilka či bývalý místopředseda vlády Alexandr Vondra. Mezi polskými účastníky jsou známá jména jako Jan Rokita, europoslanec Ryszard Legutko nebo novinář Aleksander Kaczorowski. Konferenci zahájí ministr zahraničí Jan Kohout a v zastoupení Radosława Sikorského jeho náměstkyně Henryka Moścická-Dendysová.

Mezinárodní česko-polská konference, kterou zaštítil ministr zahraničí Jan Kohout, je určena široké veřejnosti. Vstup je zdarma. Server Lidovky.cz bude dění na konferenci sledovat v on-line reportáži.

Program mezinárodní česko-polské konference

Témata konference:
 
● Polsko-české vztahy: pohled do budoucnosti
● S čím jsme přicházeli... ideje polského a českého disentu a jeho význam pro evropské politické myšlení
● ...a jak to dopadlo: zhodnocení role disentu v politice po roce 1989
● Ekonomická reforma: úspěchy a prohry
● Disent a svobodná média: Lidové noviny, Gazeta Wyborcza a další
● Poláci a Češi 20 let poté: společnost a kultura
 
Kompletní program ke stažení ZDE.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...