22. srpna 2014 7:00, aktualizováno  17:09 Lidovky.cz > Byznys > Média

Rada: ČT musí vysvětlit, proč nezmínila slova ruského ministra obrany

Česká televize - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká televize - ilustrační foto. | foto: ceskatelevize.cz

PRAHA Rada pro rozhlasové a televizní vysílání po České televizi žádá vysvětlení k jedné z reportáží o rusko-ukrajinském konfliktu, ptá se, proč se Česká televize nevěnovala tiskové konferenci ruského ministra obrany na téma pohybu ukrajinského raketového systému v místě zřícení malajsijského letadla. Televizi Nova rada zároveň upozornila na to, že porušila zákon odvysíláním reportáže o odvolání tehdejšího policejního prezidenta Martina Červíčka. Rada to oznámila v tiskové zprávě.

Česká televize má vysílací radě vysvětlit, proč se v Událostech 21. července nevěnovala tiskové konferenci ruského ministerstva obrany, na níž zazněla tvrzení týkající se ukrajinského protiletadlového systému Buk v oblasti pádu malajsijského stroje a pohybu ukrajinského letounu v blízkosti sestřeleného letadla. 

V dané relaci se přitom podle rady objevily kontroverzní záběry údajného převozu protiletadlového raketového systému k ruským hranicím s dovětkem, že je ruské ministerstvo obrany odmítá. Lhůta k podání vysvětlení je 20 dní ode dne doručení. 

Sporná reportáž

Hlavní zpravodajská relace se dostala do hledáčku Rady pro rozhlasové a televizní vysílání také v případě televize Nova. U té rada konstatovala porušení zákona v reportáži týkající se odvolání tehdejšího policejního prezidenta Martina Červíčka. Podle rady reportáž prezentovala postoj Nezávislého odborového svazu Policie ČR k Červíčkovu odvolání jako jednotný postoj všech odborových organizací působících v rámci policie, aniž upozornila, že Unie bezpečnostních složek zaujímá ve věci zcela odlišné stanovisko. 

V reportáži údajně také zazněla spekulativní informace o tom, že Petr Lessy zůstal ve funkci zejména díky lepším vztahům s ministrem vnitra, a o jeho "pochybné" minulosti v bezpečnostní agentuře, aniž informace byly doloženy a Lessy dostal prostor k vyjádření.

Objektivita a vyváženost

"Takovýmto zpracováním zpravodajské reportáže porušil provozovatel svou povinnost zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti," uvedla rada. Reportáž Válka policistů: odbory stojí za Červíčkem televize odvysílala letos 9. ledna.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na posledním zasedání v tomto týdnu rozhodla o zahájení celkem devíti správních řízení a uložila pět pokut.

Lidovky.cz, ČTK