Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Rada: ČT musí vysvětlit, proč nezmínila slova ruského ministra obrany

Česká televize - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká televize - ilustrační foto. | foto: ceskatelevize.cz

PRAHA Rada pro rozhlasové a televizní vysílání po České televizi žádá vysvětlení k jedné z reportáží o rusko-ukrajinském konfliktu, ptá se, proč se Česká televize nevěnovala tiskové konferenci ruského ministra obrany na téma pohybu ukrajinského raketového systému v místě zřícení malajsijského letadla. Televizi Nova rada zároveň upozornila na to, že porušila zákon odvysíláním reportáže o odvolání tehdejšího policejního prezidenta Martina Červíčka. Rada to oznámila v tiskové zprávě.

Česká televize má vysílací radě vysvětlit, proč se v Událostech 21. července nevěnovala tiskové konferenci ruského ministerstva obrany, na níž zazněla tvrzení týkající se ukrajinského protiletadlového systému Buk v oblasti pádu malajsijského stroje a pohybu ukrajinského letounu v blízkosti sestřeleného letadla. 

V dané relaci se přitom podle rady objevily kontroverzní záběry údajného převozu protiletadlového raketového systému k ruským hranicím s dovětkem, že je ruské ministerstvo obrany odmítá. Lhůta k podání vysvětlení je 20 dní ode dne doručení. 

Sporná reportáž

Hlavní zpravodajská relace se dostala do hledáčku Rady pro rozhlasové a televizní vysílání také v případě televize Nova. U té rada konstatovala porušení zákona v reportáži týkající se odvolání tehdejšího policejního prezidenta Martina Červíčka. Podle rady reportáž prezentovala postoj Nezávislého odborového svazu Policie ČR k Červíčkovu odvolání jako jednotný postoj všech odborových organizací působících v rámci policie, aniž upozornila, že Unie bezpečnostních složek zaujímá ve věci zcela odlišné stanovisko. 

V reportáži údajně také zazněla spekulativní informace o tom, že Petr Lessy zůstal ve funkci zejména díky lepším vztahům s ministrem vnitra, a o jeho "pochybné" minulosti v bezpečnostní agentuře, aniž informace byly doloženy a Lessy dostal prostor k vyjádření.

Objektivita a vyváženost

"Takovýmto zpracováním zpravodajské reportáže porušil provozovatel svou povinnost zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti," uvedla rada. Reportáž Válka policistů: odbory stojí za Červíčkem televize odvysílala letos 9. ledna.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na posledním zasedání v tomto týdnu rozhodla o zahájení celkem devíti správních řízení a uložila pět pokut.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!