6. února 2012 19:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Redaktorka LN Radka Kvačková dostala Peroutkovu cenu

Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2011 získala i redaktorka LN Radka Kvačková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2011 získala i redaktorka LN Radka Kvačková. | foto: Lidové noviny

PRAHA Novinářská Cena Ferdinanda Peroutky za rok 2011 má své majitele. V panteonu Národního muzea v Praze ji získala i redaktorka Lidových novin Radka Kvačková.

Radka Kvačková je dlouholetou redaktorkou Lidových novin. Vystudovala dokumentární film na pražské FAMU, dokumenty ale nikdy netočila. Od druhé poloviny 60. let působila v deníku Svobodné slovo, v roce 1968 sem psala politické sloupky a reportáže. V 70. letech měla na starost pražskou tematiku a školství.

Cena Ferdinanda Peroutky

Cena Ferdinanda Peroutky nese jméno významného prvorepublikového novináře a publicisty. Byla založena v roce 1995 při příležitosti 100. výročí jeho narození. V minulosti se laureáty stali například Ivan Medek, Erik Tabery, Karel Hvížďala či Ludvík Vaculík.

Ferdinand Peroutka (1895-1978) mimo jiné za první republiky řídil kulturně-politickou revue Přítomnost a přispíval do Lidových novin. Po únoru 1948 emigroval, v zahraničí psal komentáře pro rozhlasovou stanici Svobodná Evropa.

V roce 1990 nastoupila do obnovených Lidových novin, v nichž pracuje dosud. Věnuje se především školství, vede přílohu Akademie. I když jsou dnešní noviny podle ní mnohdy prvoplánové, nepřesné, primitivní a manipulativní, přesto touží si je denně číst. Kromě toho vydala dvě knihy a pravidelně přispívá fejetony do magazínu Ona Dnes.

Mezi další oceněné patří zástupce šéfredaktor časopisu Respekt Jaroslav Spurný a rozhlasový redaktor Jan Bednář.

Nositelé ocenění mají mít vlastnosti, které jsou oceňovány na Peroutkovi - naprostou bezúhonnost, vysokou mravní integritu a osobní zodpovědnost za společenské důsledky svého publicistického působení.

Další ocenění

Jaroslav Spurný

... se narodil v roce 1955, s nástupem normalizace počátkem 70. let začal studovat průmyslovou školu, kterou však nedokončil. V roce 1977 podepsal Chartu 77. Od 80. let spolupracoval na vydávání legendární Revolver revue, později se u něj doma tiskla část nákladu samizdatových Lidových novin. V roce 1989 spoluzakládal Nezávislé tiskové středisko, počátkem roku 1990 pak týdeník Respekt, kde pracuje dodnes. Investigativní práci se podle Petránka učil Spurný na odhalování struktur Státní bezpečnosti a machinacích komunistického a postkomunistického obchodu se zbraněmi. Psal a dodnes píše o tunelování tuzemských bank, korupci a klientelismu.

Jan Bednář

... je syn disidentky Otky Bednářové, která byla v minulém režimu vězněna za opisování samizdatové literatury. Bednář studoval v 70. letech na Vysoké škole ekonomické v Praze, z níž byl vyloučen po podpisu Charty 77. Odešel do Velké Británie, kde dostudoval na oxfordské univerzitě. V letech 1985 až 1992 pracoval v československé redakci BBC v Londýně, příležitostně spolupracoval i s Hlasem Ameriky. Po návratu z exilu pracoval v různých českých denících, krátce byl také zaměstnán na Pražském hradě. Nyní působí jako vedoucí redaktor zahraničněpolitické rubriky publicistického pořadu Názory a argumenty na stanici Český rozhlas 6.

Lidovky.cz, ČTK