Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Papírové mapy jsou ohrožený druh. Mobilní aplikace mění náš vztah k okolí

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Vnímá člověk krajinu jinak, pokud v každém okamžiku ví, kde se přesně nalézá? To je jen jedna z otázek, které před nás klade všeobecná rozšířenost satelitních navigací a mapových aplikací.

Letošní léto patřilo Pokémonům. Nová mobilní hra Pokémon GO, uvedená na první trhy 6. července, se stala globálním fenoménem. Počet jejích hráčů již v prvních týdnech překročil počty uživatelů zavedených sociálních sítí jako Twitter nebo Tinder.

Hra využívá princip takzvané rozšířené reality. Hráči v reálném světě chytají virtuální postavičky - Pokémony. Detailní pravidla hry, která nemá jasné zakončení, a dá se tedy hrát měsíce či roky, nejsou pro tento článek příliš podstatné. Důležité je, že za Pokémony je nutné chodit pěšky a k jejich „odchycení“ je nutné navštěvovat také místa, které jsou pozoruhodná nějakou reálnou pamětihodností.

Na podobných principech jako Pokémon GO již od roku 2000 existuje Geocaching, celosvětová hra, při níž hráči – je jich podle Wikipedie na šest milionů – pomocí satelitní navigace odhalují různé druhy schránek s poklady – cílem je tu najít jich co nejvíce.

Hledání Pokémonů je pouze jedním malým příkladem propojení reálného světa, zobrazeného pomocí mapové aplikace, a virtuálního obsahu. Způsob, kterým používáme mapy, se za posledních deset, patnáct proměnil k nepoznání. „Velká mapová revoluce“ změnila turistiku, cestování i to, jak vnímáme krajinu a prostor kolem sebe.

Není od věci si přibalit buzolu

Stěhování map do počítačů a telefonů dělá vrásky vydavatelům map tištěných. Jejich prodej klesá, i když přesná čísla o kolik nejsou k dispozici. Dá se předpokládat, že papírové mapy jsou dnes stejně ohrožené jako papírové noviny. Zároveň se ale vytrácí i něco, co by se dalo nazvat mapovou gramotností.

Podle nedávného průzkumu 44 procent Britů nemá ani tušení, co znamenají běžné kartografické značky a 40 procent poddaných Jejího Veličenstva nedokáže na běžné mapě najít Londýn a neuvěřitelných 85 procent druhé největší město, Birmingham.

Připomeňme si, co bylo ještě v druhé polovině 90. let nutné k zorganizování rodinného či přátelského výletu. Nejdříve bylo potřeba zakoupit si mapu a s její pomocí naplánovat trasu. Kdo chtěl jet vlakem, musel si v tištěném jízdním řádu vyhledat vyhovující spojení, zavolat na informace Českých drah, případně zajít na nádraží (jediným pokrokem 90. let oproti předchozím desetiletím byla možností koupit si jízdní řád také na disketě).

Kdo jel na více dní, musel v nějakém tištěném průvodci či telefonním seznamu nejprve nalézt kontakt na hotel či penzion a pak udělat telefonní rezervaci. Aktuální předpověď počasí se zjišťovala ráno na telefonu 116, ale nikdo vám nezaručil, že se dovoláte. Česko sice již tehdy mělo nejhustší síť značených turistických cest na světě, ale co když jsme z ní náhodou sešli? – Nikdy nebylo od věci přibalit do batohu i buzolu.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!