8. srpna 2014 19:06 Lidovky.cz > Byznys > Média

Rusko zostřuje dohled nad internetem. Operátoři si s regulí nevědí rady

Leo Express wifi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leo Express wifi | foto: Foto MAFRA: Petr Topic

MOSKVA Rusko zpřísňuje dohled nad internetem a nově žádá, aby ti, kdo se přihlásí k webu přes veřejnou bezdrátovou síť, poskytli své identifikační údaje.

V pátek o novém opatření informovala agentura Reuters s tím, že jej již odsoudili mnozí bloggeři. Kreml kritiku odmítá a tvrdí, že jde o celosvětovou praxi. Problém mají nicméně i telekomunikační firmy, které zatím nevědí, jak podle nových předpisů postupovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Nové omezení přístupu k internetu podepsal premiér Dmitrij Medveděv již 31. července, dekret byl ale zveřejněn až v pátek 8. srpna. Kritici prezidenta Vladimira Putina hovoří v souvislosti se stávajícími opatřeními o potlačování opozice.

Putin, jak Reuters připomněl, v dubnu prohlásil, že internet je projektem americké tajné služby CIA a že je v souvislosti s volným přístupem k celosvětové síti potřeba přijmout zákony k boji proti "terorismu a extremismu".

Nejasné dodržování regulí

Opatření mnohé internetové operátory překvapilo, protože není zatím jasné, jak bude dodržování regulí uskutečněno. Ruský ministr spojů Nikolaj Nikiforov na Twitteru napsal, že nejde o nic mimořádného a že obdobná praxe je vyžadována po celém světě, neboť uživatelé se registrují při přihlášení například platebními kartami nebo číslem mobilního telefonu.

Jeden z prokremelských zákonodárců nové omezení přístupu k internetu označil za nezbytné, protože je podle něj třeba zastavit beztrestnou propagandu ve stylu studené války útočící proti Rusku.

V Rusku platí řada zákonů, které svobodu internetu regulují. Vlastníci webů a serverů jsou například kvůli ochraně zdraví a rozvoje dětí a mládeže povinni odstraňovat závadný obsah nejen z rozhodnutí soudu, ale i na žádost příslušných úřadů, jinak jim hrozí zablokování.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
OBRÁBĚČ KOVŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 24 000 Kč