31. srpna 2012 15:28 Lidovky.cz > Byznys > Média

Krásná fáma: Samsung zaplatil Applu odškodné v pěticentových mincích

Mince - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mince - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Třicet nákladních aut naplněných až po okraj pěticentovými mincemi zaparkovalo před sídlem americké firmy Apple. Společnost Samsung přivezla svému rivalovi odškodné ve výši miliardy dolarů za zneužití jeho patentů. Vyplatila mu tak částku vyměřenou soudem, a to tím nejméně příjemným způsobem. Zní to jako zábavný scénář, ve skutečnosti se však nic takového nestalo.

V minulých dnech se tato falešná zpráva, takzvaný hoax, začala šířila po internetu. A mnoho lidí ji opravdu uvěřilo. Přemýšlelo i nad tím, jak asi Apple rivalovi tento vtípek oplatí.

Příběh měl ale hned několik trhlin, které vzbuzovaly pochybnosti. Například tu, zda by bylo vůbec možné takové množství mincí sehnat. Popřípadě zda by se do 30 nákladních aut vešly.

Hoax o mléce

Šíření hoaxu na internetu není nic výjimečného, jednou za čas se nějaká falešná zpráva objeví a někteří se lidé se nechají nachytat. Například v květnu se po sociálních sítích šířilo znepokojivé tvrzení, že trvanlivé mléko, které se neprodá a vyprší mu trvanlivost, vrátí prodejce zpět zpracovateli. Ten otevře tetrapakový obal, mléko převaří a vrátí ho do krabice, která putuje zpět na pulty obchodů. I v tomto případě se ale jednalo o nepravdivou poplašnou zprávu.

Ostře sledovaný boj mezi firmami se rozhořel loni v dubnu v USA, když Apple obvinil Samsung, že jeho tablety a chytré telefony kopírují iPhony a iPady od Applu. Od té doby se rozšířil do dalších zemí a společnosti se navzájem obviňují z porušování patentů. Kalifornský soud dal tento týden za pravdu Applu a Samsungu nařídil zaplatit miliardové odškodné.

zizMarkéta Žižková

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!