Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Satelitní CS Link a Skylink nabídnou nové programy, šetří spoluprací

Anténa, satelit (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anténa, satelit (ilustrační foto) | foto: Astra

PRAHA Přední provozovatelé satelitního vysílání CS Link a Skylink prohlubují technickou spolupráci. Zdejší konkurenční satelitní platformy budou společně distribuovat další televizní stanice, které nově zařadí do svých nabídek.

"Domluvili jsme se, že obě platformy přidají čtyři programy, které jsou stejné. Dohoda je taková, že Skylink hradí dvě distribuce, CS Link druhé dvě a navzájem si tyto programy poskytneme," popsal Jaromír Glisník, šéf společnosti TradeTec, která provozuje Skylink.

Z bratislavského stanoviště Skylinku, který působí i na Slovensku, se tak na družici Astra na pozici 23,5° východně bude vynášet signál kanálů National Geographic a National Geographic Wild. CS Link z Prahy zajistí tzv. uplink stanic Sport 1 a Jetix (místo něj 19. září začne Disney Channel).

Skylink plánuje oficiální zařazení zmíněných čtyř programů do své nabídky od 1. října. CS Link už vysílání těch dvou, které uplinkuje, testuje, stejně jako další placené kanály Sport 2, akční AXN Crime a filmové HBO 2 a Cinemax. Ty podle serveru SatCentrum.com plánuje brzy rovněž nově nabídnout.

"Do evropského normálu"

Obě společnosti už déle stejným způsobem sdílejí distribuci Novy ve standardním rozlišení či HBO.

"Zdejší situace byla z pohledu evropského satelitního byznysu trochu nestandardní. Snažíme se to dostat na normální úroveň," přiblížil Luboš Jetmar, jednatel společnosti Media Vision, která provozuje platformu CS Link.

"Po Evropě je přirozené, že pokud má víc platforem, byť konkurenčních, v nabídce nějaký kanál, obvykle je na družici jenom jednou. Dělí se o náklady na prostor na družici a náklad na uplinkování. Důvod je finanční úspora na obou stranách," doplnil.

Cena, skládající se z platby za vynesení signálu z pozemní stanice na družici a z pronájmu za kapacitu od majitele družice (v tomto případě lucemburská SES Astra), se po dle Jetmara pohybuje mezi půlmilionem a milionem korun měsíčně za jeden kanál ve standardním rozlišení obrazu. Kanály vysílané ve vysokém rozlišení (tzv. HD) jsou náročnější na kapacitu, a tedy dražší.

Právě tady se konkurenční platformy liší obchodní strategií. "Skylink se v tuto chvíli zřejmě spíše soustředí na HDTV. My chceme jít nejdříve cestou širší nabídky kanálů (ve standardním rozlišení, pozn. red.)," uvedl Luboš Jetmar v nedávném rozhovoru pro DigiZone.cz.

Satelit a kabel posilují

V době probíhající digitalizace pozemního televizního vysílání stále víc diváků přechází na satelit, kvůli širší nabídce a nové kvalitě obrazu. Před létem mělo satelit, kabel či IPTV celkem 52 % českých domácností, zatímco na digitální pozemní televizi přešlo 29 %.

Skylink přitom v Česku registruje asi 530 tisíc abonentů, CS Link 350 tisíc. U obou využívá většina zákazníků základní nabídku programů, za niž nemusí připlácet.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....