Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Slovenská televize se zbavuje externistů, kteří otevřeně kritizovali poměry v médiu

RTVS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy RTVS. | foto: RTVS reprofoto

BRATISLAVA Vedení Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) se začalo ve svém zpravodajství zbavovat externistů, kteří se podepsali pod otevřený dopis kritizující poměry v tomto veřejnoprávním médiu. O neprodloužení smluv zatím čtyřem redaktorům informoval v pátek server Sme.sk. Pod dopis se celkem podepsalo 59 redaktorů a redaktorek zpravodajství.

„Vedení neprodloužilo spolupráci zahraničnímu redaktorovi Matúši Dávidovi, redaktorům Matúši Baňovičovi, Kristiánovi Čekovskému a kulturní redaktorce Janě Masárové, která pracovala v RTVS pět let. Ačkoliv jsou to externisté, jde o normální reportéry, kteří se podílejí na výrobě zpravodajství každý den,“ uvedl server.

Důvody, proč vedení s externisty neprodloužilo smlouvy, RTVS podle Sme.sk nevysvětlilo. „Několika redaktorům skončila dohoda o externí spolupráci a vedení zpravodajství se rozhodlo, že ji k dnešnímu dni neprodlouží,“ uvedla mluvčí Erika Rusnáková a dodala, že RTVS se dále nebude vyjadřovat k interním rozhodnutím.

„V RTVS je normalizace,“ zareagovala redaktorka a moderátorka Zuzana Kovačič Hanzelová, jež nedávno založila ve zpravodajství odbory. Redaktorů bez nové smlouvy se zastal také editor zpravodajství RTVS Jozef Matej. „Jako jejich nadřízený a člověk, který byl s nimi v každodenním kontaktu, nevidím žádný rozumný důvod k neprodloužení spolupráce. Hodnota firmy je v lidech,“ prohlásil.

Na protest proti vedení podali výpověď rozhlasová redaktorka Jana Maťková a dramaturgyně Nikola Bajánová, poznamenal server. Připomněl, že nedávno v RTVS skončila i redaktorka Gabriela Kajtárová, dlouholetá zahraniční zpravodajka Oľga Baková a výpověď ohlásil programový šéf Tibor Búza.

Situace není tak vážná, tvrdí ředitel

Ředitel RTVS Jaroslav Rezník, jehož do čela média prosadily vládní Slovenská národní strana a Směr, na jednání Rady RTVS tvrdil, že situace není tak vážná, jak vypadá zvenčí. I šéf parlamentního mediálního výboru Dušan Jarjabek (Směr) má za to, že situace v RTVS je „úplně v pořádku“.

Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic vyzvala slovenské úřady, aby přestaly zasahovat do fungování stanice, a kritizovala Rezníka: „Místo aby posílil svobodu tisku v době, kdy slovenská média prožívají napětí, ustavičně ji podkopával,“ uvedla organizace v narážce na nedávnou vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, která na Slovensku vyvolala politickou krizi.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...