29. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Sociální sítě napomáhají k napadání mobilů

Facebook (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Facebook (ilustrační foto) | foto: Reuters

PRAHA Populární internetové sociální sítě se stávají nejoblíbenějším nástrojem počítačových zločinců k napadání mobilních telefonů. Zaměřují se zejména na platformu Android. Vyplývá to ze zprávy antivirové firmy AVG za první čtvrtletí letošního roku.

"Zaznamenali jsme velký nárůst ve využívání sociálních sítí, jako je Facebook a Twitter, při cílení na uživatele Androidu. Kyberzločinci zjistili, že je velmi pohodlné distribuovat svůj škodlivý software přímo na mobilní přístroje pomocí těchto sítí," uvedl Juval ben Jicchak z AVG.

Jak to funguje?

Zločinci si na Facebooku zakládají falešné profily, které stahují škodlivé programy na mobilní zařízení. Na ty pak náhodně zvou uživatele Facebooku. Na Twitteru si vytváří spamový profil a posílají tweety, které odkazují na škodlivé programy.

Facebook má přes 845 milionů aktivních účtů a Twitter 140 milionů. V současnosti je zároveň celosvětově přes 300 milionů uživatelů chytrých telefonů s operačním systémem Android a každý den přibude přes 850.000 dalších telefonů a tabletů. Jen v minulém roce musel Google odstranit přes 100 škodlivých aplikací ze svého oficiálního obchodu pro Android Google Play.

Většina mobilních přístrojů je vázána k účetnímu systému mobilních operátorů, a tím umožňuje škodlivým programům vydělávat peníze mnohem efektivněji než na tradičních počítačích.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Vše, co musí útočník udělat, je navést uživatele k tomu, aby si na svoje zařízení nainstaloval škodlivou aplikaci, jejíž pomocí mohou pak získávat peníze přes účetní systém mobilního operátora využíváním služeb prémiových SMS. Ve spoustě případů jsou nepravidelně účtovány nízké částky, čehož si mnohdy uživatel vůbec nevšimne.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.