Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Soud: Reklamní znělku sponzorovat lze, ale vzkaz nesmí být reklamou

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Reklamní znělky sponzorovat lze, ale sponzorské vzkazy nesmějí obsahovat reklamní prvky. Zhruba tak vyznívá několik aktuálních verdiktů Nejvyššího správního soudu, které by měly ukončit sérii sporů, jež Rada ČR pro rozhlasové a televizní vysílání vedla od roku 2006 s celoplošnými televizemi. LN o tom informovala předsedkyně rady Kateřina Kalistová.

Vysílací rada se na svém včerejším zasedání seznámila s rozsudky Nejvyššího správního soudu, jenž potvrdil dvě pokuty České televizi v úhrnné výši dva miliony a zamítl 1,6milionovou pokutu televizi Prima. V obou případech šlo přitom o stejnou "skutkovou podstatu činu": Televize odvysílaly sponzorské vzkazy takzvaných sponzorů reklamní znělky. Podle dosavadních stanovisek rady by reklamní znělka, oddělující televizní pořady od reklamních sdělení, neměla být považována za samostatný pořad. A protože podle donedávna platné legislativy bylo možné sponzorovat pouze pořady, považovala rada upozorňování na sponzoring reklamních znělek za nelegální reklamu. Nejvyšší správní soud se ale s jejím stanoviskem neztotožnil.

"Nejvyšší správní soud rozhodl podle mne trochu diskutabilně tak, že je mu v podstatě jedno, co se v televizi sponzoruje, ale sponzorský vzkaz by neměl vykazovat reklamní prvky. Některé spory jsme tedy vyhráli díky tomu, že pokutované vzkazy prvky reklamy nesly, ale otázkou, zda je reklamní znělka samostatným pořadem ve smyslu zákona, se Nejvyšší správní soud vůbec nezabýval. V současnosti už k tomu přihlížíme a některá správní řízení s televizemi zastavujeme," řekla LN Kateřina Kalistová.

Verdikt Nejvyššího správního soudu v podstatě odpovídá i nové mediální legislativě platné od 1. června, která vychází z evropské směrnice. Ta totiž nevztahuje možnost sponzorství jen k pořadům, ale umožňuje sponzorovat televizní program.

Česká televize, které soud pokutu potvrdil, se podle svého mluvčího Ladislava Štichy ke zprávám rady zásadně nevyjadřuje do doby, než je dostane v písemné podobě.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz