2. března 2019 15:17 Lidovky.cz > Byznys > Média

Facebook žaluje čínské firmy. Měly propagovat prodej falešných účtů, lajků i sledujících

Sociální média. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sociální média. | foto: Reprofoto

San Francisco Facebook společně se svou dceřinou společností Instagram zažalovali u amerického federálního soudu čtyři firmy a tři osoby z Číny za to, že propagovaly prodej falešných účtů, sledujících, či „lajků“. Sociální síť to v noci na sobotu oznámila v příspěvku na svém oficiálním blogu.

Falešné účty či zfalšované údaje o počtu sledujících a označení „líbí se mi“ jsou na Facebooku i na jiných online platformách velmi rozšířeným fenoménem a takzvaný neautentický obsah tvoří velkou většinu materiálu, který administrátoři odstraňují kvůli porušení uživatelských zásad. Facebook doufá, že podáním žaloby vyšle jasný signál, „že tento typ podvodných aktivit není tolerován a že budeme jednat rázně pro ochranu integrity naší platformy“.

Čínské subjekty údajně falešné účty a „lajky“ propagovaly jak přes Facebook a Instagram, tak prostřednictvím služeb Amazonu, Googlu nebo firmy Apple. Podle agentury Bloomberg podvodný obsah vytvářely a hromadně prodávaly poslední dva roky. Facebook požaduje, aby soud jejich údajným aktivitám zabránil, také si nárokuje odškodné.

02.března 2019 v 14:34, příspěvek archivován: 02.března 2019 v 15:22

Facebook sues 4 Chinese companies for selling fake accounts, likes and users https://t.co/iCibUq5Lxr

„Neautentická aktivita na naší platformě nemá žádné místo. Proto věnujeme významné prostředky na odhalování a zastavování tohoto chování, například tím, že, každý den odstraňujeme miliony falešných účtů,“ napsal zástupce hlavního právníka Facebooku Paul Grewal.

„Falešné a neautentické účty mohou být použity pro spam a phishing (snaha podvodem získat přihlašovací údaje do různých služeb), dezinformační kampaně, marketingové podvody, reklamní podvody a další podvodné projekty, které jsou ve větším rozsahu výdělečné,“ citoval dále Bloomberg ze stížnosti Facebooku a Instagramu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz