Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Španělská města si stěžují na svou špatnou pověst na internetu

Google - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

MADRID Několik španělských měst si stěžuje na to, jak je prezentují světoznámé internetové vyhledávače jako je Google, Yahoo! či Bing. Kvůli spojitosti s tragickými zločiny v minulosti totiž mají neustále špatnou pověst. Chtějí proto, aby vyhledávače změnily svá nastavení a dávaly přednost pozitivním zprávám před negativními informacemi, uvedl britský list The Daily Telegraph.

Příkladem je malé španělské město Alcasser nedaleko Valencie. V roce 1992 zde dva pachatelé unesli, znásilnili a zabili tři dívky. Místnímu zastupitelství vadí, že když si kdokoli zadá jméno města do vyhledávače, najde jen velké množství odkazů na stránky popisující tuto trojnásobnou vraždu. Webové stránky informující o krásách města, kde se mimo jiné nachází pohřebiště Visigótů či hrad z 15. století, pak zůstávají v pozadí.

I městu Puerto Hurraco vadí negativní popularita, která podle místních představitelů odrazuje potenciální návštěvníky. V 90. letech zde dva bratři postříleli devět lidí, město by ale mnohem radši vidělo, kdyby vyhledávače místo na stránky o tomto zločinu upozorňovaly spíše na stránky o překrásné přírodě, která obec obklopuje.

Nespravedlivé algoritmy

"Algoritmy, které používají internetové vyhledávače, velmi často upřednostňují negativní zprávy, což se nelíbí velkému množství obcí," uvedl Francisco Canals z poradenské firmy, která nyní městům pomáhá tuto praxi změnit. "Je to nespravedlivé a poškozuje je to," dodal.

Vyhledávače se ale brání. "Nikdo nemůže obviňovat Google z cenzury. Uspořádání stránek souvisí s velkým množstvím faktorů, z nichž jedním je i jejich popularita," citoval španělský list ABC z tiskového prohlášení místní pobočky společnosti Google. "Jestliže se tedy v nějakém městě stala trojnásobná vražda a lidé na informace o tom nejvíce klikají, je jasné, že se to objeví v řazení na prvních místech," uvádí se v prohlášení.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!