11. listopadu 2012 11:48 Lidovky.cz > Byznys > Média

Fotogalerie: Podívejte se na snímky z Muchova domu hříchu

Byt Jiřího Muchy na Hradčanech byl místem rafinovaných erotických her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Byt Jiřího Muchy na Hradčanech byl místem rafinovaných erotických her | foto: Fotoarchiv Vratislava Hlavatého

PRAHA Jiří Mucha, pozdní syn Alfonse Muchy - malíři bylo v době jeho narození 55 let -, zůstává více než dvacet let po své smrti středem pozornosti.

Naposledy začátkem října, když o něm anglický novinář Charles Laurence vydal knihu, na jejímž českém přebalu se objevila slova Láska a žal za železnou oponou – intriky, sex, špioni. Podtitul je to celkem vypovídající.

ČTĚTE TAKÉ

Osoba Jiřího Muchy je opředena několika mýty. Tím prvním je svět tajných služeb, kdy je Mucha považován za významného hráče v zákulisí studené války. Mucha je často líčen jako dvojitý agent putující po odlehlých koutech světa, pohybující se v nejvyšších vrstvách společnosti a svádějící manželky západních diplomatů.

Sexuální orgie v malém bytě na Hradčanech
Druhým mýtem jsou legendární večírky, které se měly v jeho hradčanském bytě odehrávat. Opravdu byl tento nevelký dům na dohled Pražského hradu svědkem sexuálních orgií?

Venuše s tetřevem - Mucha se v mládí vyučil vycpávačem zvěře. Venuše žije v Berlíně.

Venuše s tetřevem - Mucha se v mládí vyučil vycpávačem zvěře. Venuše žije v Berlíně.

Životem Jiřího Muchy prošla řada žen, jež lze označit za osudové. Skutečnou hybatelkou Muchova osudu se však stala Marta Kadlečíková. Spisovatel se s ní seznámil v roce 1956, kdy mu pomáhala utřídit a zpracovat otcovu pozůstalost, a záhy se stala v jeho životě citově i prakticky takřka nepostradatelnou.

V hradčanském bytě zůstávala zprvu několik dní v kuse – a je zřejmé, že spisovatelova zákonná manželka její přítomnost jen obtížně snášela. Po Geraldinině odjezdu se Marta k Muchovi nastěhovala.