Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Twitter rozšířil Oxfordský slovník. Nově v něm naleznete slovo tweet

Twitter - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Twitter - ilustrační | foto: Shutterstock

LONDÝN Internetová komunitní síť Twitter pronikla do uznávaného anglického slovníku Oxford English Dictionary (OED). Tento lexikon rozšířil význam slovesa "tweetovat" a podstatného jména "tweet", který doposud zahrnoval pouze ptačí štěbetání. Twitter ale není v OED jedinou internetovou službou, od roku 2006 je v něm i sloveso "googlovat", připomněla agentura DPA.

OED oznámil zařazení tweetu do slovníku v rámci svého červnového přehledu novinek na poli jazykovědy. "Porušuje to ale nejméně jedno pravidlo OED, totiž že nové slovo musí být užíváno deset let, než se jeho zařazení bude zvažovat," sdělil vydavatel slovníku s tím, že slovo "tweet" se ale podle všeho ujalo.

Tweet v Oxford English Dictionary

U obou termínů (v angličtině tweet) tak přibyl druhý význam, který odkazuje na elektronickou komunikaci v rámci internetové sítě Twitter. Tweetovat tak podle vysvětlení OED znamená "přispívat vzkazy" do zmíněné sítě nebo "Twitter pravidelně používat".

Aktivita související s Twitterem (německy twittern) je již od roku 2009 v respektovaném německém slovníku Duden. Ten však zmíněné sloveso nevztahuje pouze na Twitter, ale všeobecně na "krátké zprávy posílané a přijímané přes internet".

OED v letošním roce vzal na milost již několik slov vycházejících z technologického prostředí. Mimo jiné je to slovo "big data", které označuje obrovské množství dat, nebo "crowdsourcing", což je výraz pro získávání informací či řešení problému s pomocí velkého počtu lidí.

,

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...