Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Mohutný útok na internetové uzly: padl Twitter i Spotify, následky byly znát i v Česku

Hacker (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hacker (ilustrační snímek). | foto: Shutterstock

PRAHA Některé z největších internetových služeb byly mimo provoz. Na vině byl masivní útok, jehož následky se z USA šířily do celého světa včetně Česka.

Spojené státy čelily celé odpoledne internetovému útoku, jaký například před pěti lety postihl i Česko. Z provozu postupně vypadly i největší světové služby jako sociální síť Twitter nebo hudební služba Spotify. Problémy měly i služby Netflix, YouTube nebo PayPal.

Dyn spravuje infrastrukturu internetu

Dyn je předním poskytovatelem služeb pro správu doménových jmen serverů (DNS). Útok na velkého poskytovatele DNS může způsobit masivní výpadky, protože tyto firmy jsou zodpovědné za předávání velkého objemu internetového provozu. Mezi zákazníky Dyn patří největší světové korporace a internetové firmy, jako Pfizer, Visa, Netflix, Twitter, SoundCloud a BT.

Zatím není jasné, kdo byl za útoky zodpovědný. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované úředníky, podle kterých útoky vyšetřují americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti a Federální úřad pro vyšetřování (FBI). FBI vyšetřování potvrdila.

Tři útoky

Takzvaný DDOS útok spočívá v zahlceni serverů obrovským množstvím falešných požadavků, které se vydávají za běžné uživatele. Zatímco před lety byly cílem postupně české zpravodajské servery, banky a operátoři, v USA nyní útok mířil na klíčové body, takzvané DNS servery, které provozuje společnost Dyn. Kvůli tomu vypadávaly vedle internetových stránek i mobilní aplikace.

Útok začal podle serveru TechCrunch už v půl desáté ráno místního času na východním pobřeží USA. Postupně se rozšířil a cílem byly kromě celých Spojených států i některé evropské uzly.

Po určité odmlce následoval druhý útok a pozdě večer Středoevropského času třetí. Populární služby tak postupně postihovalo vyřazení z provozu v závislosti na záložních serverech. Výpadky byly přerušované. Je tak obtížné zjistit všechny oběti.

Technologické zpravodajské stránky Gizmodo jmenovaly zhruba pět desítek internetových stránek, které útok ovlivnil. Jsou mezi nimi CNN, HBO Now, Mashable, New York Times, People.com, the Wall Street Journal a Yelp. Již předtím se uvádělo, že kromě sociální sítě twitter a služby pro streamování hudby Spotify byly narušeny také služby stránek Reddit, Airbnb či The Verge.

Kybernetické hrozby

Firma Dyn později uvedla, že celkem tři útoky byly vedené z přístrojů s připojením na internet, jako internetových kamer, tiskáren či termostatů, napadených škodlivým softwarem z desítek milionů IP adres po celém světě. Dyn zatím totožnost útočníků nezná. Již předtím společnost přiznala dva útoky, jeden narušil provoz na zhruba dvě hodiny a druhý způsobil další výpadky.

Na twitteru se k útoku přihlásila skupina hackerů, která se nazývá New World Hackers. Agentura AP však upozornila, že zprávu není možné ověřit.

Šlo o jeden z největších podobných útoků v historii světové sítě. Jeho původci ani jejich motivace nebyly známy. Pachatel útoku na český internet dodnes nebyl veřejně odhalen.

Narušení provozu internetu přichází v době nebývalých obav z kybernetických hrozeb v USA, kdy hackeři již napadli i stránky politických organizací a volebních agentur.

,
Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19
Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19

Naše kolegyně a bývalá šéfová eMimina Hanka v úterý 8. září porodila zdravou holčičku Emičku. Plánovaný porod císařským řezem zkomplikoval Covid-19...