5. října 2015 10:27 Lidovky.cz > Byznys > Média

Účet na Facebooku vám nepatří. Nezapomeňte i na další omezení

Komu patří účet na sociální síti po smrti uživatele? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komu patří účet na sociální síti po smrti uživatele? | foto: Richard Cortés MAFRA

PRAHA Účty na sociálních sítích nejsou majetkem svých uživatelů. Řídí se smlouvou a jejími podmínkami, o kterých nemá většina lidí představu. I nad citlivými daty tak mají mnohdy menší kontrolu, než si myslí.

Jmenuji se Andrés Iniesta a jediná chyba, kterou jsem udělal je, že mám stejné jméno a příjmení jako fotbalová hvězda. Jsem otec, který rád fotí své krásné děti, dobré jídlo a zajímavé budovy doma v Madridu. A rád jsem fotky sdílel s rodinou a přáteli na Instagramu. Tedy alespoň do chvíle, než mi před čtyřmi dny bez varování smazali účet.

Případ španělského uživatele americké sociální sítě zaujal před nedávnem celý online svět. Jak se záhy ukázalo a pan Iniesta sugestivně popsal na svém blogu, firma se rozhodla, že účet je nejspíš falešný, zneužívá slavné jméno, a porušuje tak její podmínky. Nikdo se to přitom neobtěžoval ověřit. Po mediální bouři sice Instagram účet vrátil, většině internetové populace ale kauza připomněla několik palčivých otázek. Především: kdo opravdu vlastní můj účet na sociálních sítí, kde se často objevují i intimní informace, nebo dokonce fotky?

Klíčem k odpovědi je skutečnost, že účet na Facebooku, Twitteru nebo třeba právě Instagramu ve skutečnosti není něco, co by se dalo vlastnit, jako třeba dům či auto. Jeho uživatelé uzavírají smlouvu se sociální sítí, na jejímž základě využívají služeb internetové aplikace. V podstatě stejně, jako když si založí například e-mailovou schránku nebo účet v bance. Přitom se řídí právě pravidly užívání, která měl údajně porušit pan Iniesta.

Většina lidí přitom při zakládání účtu věnuje rozhodně větší pozornost volbě profilové fotky než pročítání smluvních podmínek. Třeba 14 tisíc slov dlouhá pravidla nejpopulárnější sociální sítě Facebook nazvaná Prohlášení o právech a povinnostech přitom jasně říkají, že „používáním Facebook Služeb vyjadřujete souhlas s tímto Prohlášením“.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz