Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Úřadům vadí ztráta soukromí, Facebook stahuje nejoblíbenější hru

Média

  10:50
WASHINGTON - Facebook zavírá po nátlaku amerického Kongresu některé aplikace. Mezi jinými i populární hru FarmVille.

Facebooková hra FarmVille foto: Reprofoto

Američtí zákonodárci prozkoumali zhruba 500 tisíc aplikací, které nyní Facebook nabízí. Některé z nich, jako například hra FarmVille, jsou podle nich využívány k získávání uživatelských čísel. Ty pak získává pětadvacet marketingových agentur.

Uživatelská čísla mohou být použita k vyhledání jména vlastníka a dalších veřejně dostupných informací o něm na síti. Zároveň mohou zaznamenat uživatelovy pohyby na webu.

Čtěte také

Facebook proto zavádí přísná opatření proti úniku dat a některé aplikace ze své sítě, prozatím na půl roku, odstraní. Místo uživatelských čísel zavádí anonymní identifikátory.

Společnosti působící na Facebooku budou vázány smlouvou, ve které se zaručí, že ve svých databázích nebudou uchovávat žádné nashromážděné údaje, týkající se uživatelů Facebooku.

Soukromá data vadí i Bruselu

Ochrana osobních dat se stává prioritou severoamerické legislativy a zdá se, že bude jedním z mála témat, na kterém se v americkém Kongresu shodnou republikáni s demokraty. O slovo se přihlásil i Brusel.

Evropská komise připravila návrh, podle kterého by měl být uživatel schopen vymazat všechny své údaje z databáze. To Facebook nyní úplně neumožňuje. Podle Bruselu se opatření budou týkat všech internetových stránek, které budou muset žádat o jasný souhlas uživatele, zda mohou stáhnout jeho osobní data.

Momentálně byly podány na Facebook a největšího výrobce jeho aplikací, společnost Zynga, žaloby ve státech Kalifornie a Rhode Island. Postižení se dožadují konkrétních kroků k ochraně dat a vysokého odškodného.

Počet uživatelů a tržby Facebooku
Klikněte pro zvětšení

Budoucnost patří mobilním zařízením

Facebook, původně síť harvardských studentů, vznikl před šesti lety a jeho start je považován (a vyčíslen) jako nejúspěšnější za poslední dekádu. Hodnota firmy nyní dosahuje 35 miliard dolarů. "Když dáme lidem moc rozhodnout jaké informace sdílet, budou chtít sdílet víc," shrnul hlavní myšlenku sítě její guru a současný šéf Mark Zuckerberg.

Mnozí členové původního týmu Facebooku zbohatli natolik, že teď zakládají vlastní společnosti. Šestadvacetiletý Dustin Moskovitz založil Asanu na vývoj softwaru. Stejně starý Chris Hughes provozuje Jumo, síť pro ty, kteří chtějí změnit svět. Další kmenoví zaměstnanci Facebooku založili například Quoru, web otázek a odpovědí.

Facebooku trvalo pouhých šest let, než získal půl miliardy uživatelů. Vedle kontaktu s přáteli se stal i vysoce efektivním nástrojem byznysu. Používá se k marketingu produktů, upozornění na akce nebo k navázání kontaktů se zákazníky.

"Budoucnost patří mobilním zařízením místo počítačů," řekl na tiskové konferenci v kalifornském Palo Altu včera Zuckerberg. V současnosti Facebook na mobilu používá už 200 milionů lidí.

Autoři:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...