1. července 2010 22:04 Lidovky.cz > Byznys > Média

V Itálii protestovaly tisíce novinářů proti 'náhubkovému zákonu'

Novináři v Itálii protestovali proti "náhubkovému zákonu". | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novináři v Itálii protestovali proti "náhubkovému zákonu". | foto: ČTK/AP

ŘÍM Tisíce žurnalistů a dalších odpůrců demonstrovaly v Římě, Miláně a dalších asi 30 italských městech proti vládnímu návrhu kontroverzního zákona, který omezuje používání odposlechů a jejich uveřejňování v médiích ještě před soudním jednáním.

Podle kritiků zákon znesnadní policejní vyšetřování a omezí svobodu tisku. Shromáždění svolala odborová organizace novinářů FNSI. Další protesty se prý uskuteční 9. července.

"Děláme vše, co je v našich silách, abychom zamezili schválení tohoto špatného zákona. Je nebezpečný pro nás i pro celou společnost," uvedl podle AP prezident FNSI Roberto Natale.

"To je bitva, kterou musíme vyhrát všichni společně. Chtěl bych vyjádřit dík premiéru (Silviu) Berlusconimu, že nás dokázal takto stmelit," prohlásil podle agentury ANSA Enzo Iacopino z italského sdružení novinářů.

Italský premiér Berlusconi opakovaně kritizuje tisk za údajné překrucování skutečnosti. Opoziční strany a média zase premiéra viní, že se snaží tímto "náhubkovým zákonem" zabránit zveřejňování svých korupčních afér.

Italský Senát schválil návrh kontroverzního zákona 10. června. Za nedemokratický zákon označili opoziční strany, média i prokurátoři. Poslanecká sněmovna bude o zákonu jednat 29. července.

Levicová opozice nejostřeji kritizuje, že vláda chce omezit také odposlechy při policejním vyšetřování. Zákon by tak podle ní mohl ohrozit razie proti mafii, které byly často úspěšné právě díky informacím z odposlechů. Vláda naopak namítá, že odposlechy by měly být pouze poslední možností při vyšetřování, zatímco dnes se prý používají pravidelně a některé případy jimi dokonce začínají. Zákon má prý také sloužit ochraně soukromí.

Nový zákon by umožnil odposlechy jen v případě, že budou existovat vážné důkazy, že byl nějaký zločin spáchán. Oprávněnost odposlechů by schvalovali tři soudci, platnost povolení by byla maximálně 75 dnů.

Média by měla zakázáno publikovat přepisy nebo souhrny z těchto odposlechů a ani by nemohla informovat o probíhajícím vyšetřování. Pokud zákon vstoupí v platnost, bude nakladatelům, kteří nahrávky v rozporu s ním uveřejní, hrozit pokuta až 450.000 eur (asi 11,1 milionu korun).

Takvzaný náhubkový zákon platí od dubna loňského roku také v České republice. Norma znemožňuje zveřejňování informací z policejních odposlechů a zakazuje zveřejnění identity obětí závažných trestných činů. Podle jeho odpůrců to zasahuje do svobody projevu a práva na informace. Média na něm kritizují také hrozící pětileté vězení nebo až pětimilionovou pokutu za jeho porušení.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...